آخرین خبرها, اخبار, اعلانات مهم

ارایه مقالات علمی در کنگره بین المللی و ملی زنبور عسل ایران آغاز شد

 

ارایه ۲۲ مقاله علمی و ۸۶ مقاله به صورت پوستر سومین در کنگره بین المللی و یازدهمین کنگره ملی پژوهشی زنبور عسل ایران از بعداز ظهر چهارشنبه (5 بهمن) در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور مستقر در کرج با حضور پژوهشگران داخلی و خارجی آغاز شد.

به گزارش خبرنگار مجله زنبورداران پیشرو به نقل از ایرنا، دبیر علمی کنگره بین المللی و ملی زنبور عسل ایران در این کنگره گفت: دبیرخانه سومین کنگره بین المللی و یازدهمین کنگره ملی پژوهشی زنبور عسل ایران با دریافت ۱۲۶ مقاله در چهار کمیته تخصصی کار داوری را انجام داد.

غلامعلی نهضتی افزود: کمیته‌های تخصصی آفات و بیماری‌های زنبور عسل و زنبوردرمانی، تغذیه، تولیدات و تجهیزات زنبور عسل، گرده افشانی و گیاهان شهدزا و گرده زای زنبور عسل و بیولوژی، ژنتیک و اصلاح نژاد زنبور عسل عناوین چهار کمیته تخصصی دبیرخانه کنگره زنبور عسل ایران بوده است.

وی اظهار کرد: از ۱۲۶ مقاله رسیده به دبیرخانه کنگره با نظر داوران ۲۳ مقاله به صورت شفاهی و ۸۵ مقاله به صورت پوستر ارایه می‌شود و سپس در پایان روز دوم میزگردهایی برای بررسی مسایل مختلف زنبورداری برگزار می‌شود و نظرات این میزگردها جمع بندی و به صورت قطعنامه پایانی کنفرانس تنظیم شده و به مراج ذیصلاح ارسال می‌شود.

وی با بیان اینکه ۱۸ مقاله نیز مورد قبول داوران قرار نگرفت؛ گفت: در حاشیه این کنگره برنامه‌هایی از قبیل مسابقه برترین عسل و ژل رویال ایران برگزار می‌شود که در نهایت منجر به معرفی پنج عسل و پنج ژل رویال برتر ایران و برندسازی آن‌ها می‌شود.

 

نهضتی، بررسی تنوع باکتری‌هایی اسید لاکتیک جدا شده از عسل و دستگاه گوارش زنبور عسل و توان پروبیوتیکی جدایه‌ها و تاثیر آن‌ها بر برخی فراسنجه‌های عملکردی و کیفی کلنی ها، بررسی جامع مورفومتریکی و مولکولی زنبور عسل ایرانی در ۲۷ استان کشور، گرده افشانی و رفتار جمع آوری گرده در گونه‌های مختلف زنبور عسل را از جمله عناوین مقالات شفاهی دانست.

بررسی خواص رمانی عسل کُنار ایرانی در برابر هلیکوباکتر پیلوری، بررسی کیفیت نمونه‌های زهر زنبور عسل ایرانی در برخی مناطق کشور، بررسی عوامل تنش زای زیستی و غیرزیستی بر کلنی‌های زنبورعسل ایران، نقش احتمالی تغییرات آب و هوایی در طغیان لارومیری در کلنی‌های زنبور عسل ایران و تشریح برنامه راهبردی پیشگیری، مراقبت و کنترل بیماری‌های زنبور عسل در سازمان دامپزشکی از دیگر عناوین مقالات به شمار می‌رود.

دبیر علمی کنگره زنبور عسل ایران به عناوین پوسترهای ارایه شده نیز اشاره کرد وگفت: اثر مکمل گرده تخمیری بر میزان تولید ژل رویال و پذیرش لارو در زنبور عسل ایرانی، اثرات سطوح مختلف سرکه سیب بر پرورش نوزادان کلنی‌های زنبور عسل ایرانی، اثرات سطوح مختلف سرکه سیب بر میزن تخمگذاری ملکه در کلنی‌های زنبور عسل ایرانی، ژل رویال ایرانی- چالش‌ها و رهیافت ها، ارزیابی حسی عسل‌های تک گیاه ایران و کاربرد تکنیک توالی یابی در آنالیز ژنوم زنبور عسل از جمله این پوسترها است.

استفاده از موم زنبورعسل در داروسازی در عهد باستان، اثر زهر زنبور عسل بر عملکرد صفات تولیدی جوجه‌های گوشتی، بررسی عملکرد ملکه‌های طرح جامع اصلاح نژاد (لایه سوم) در استان اصفهان، اثرات زهر زنبور عسل بر روی بیماری‌های اضمحلال عصبی و بررسی عملکرد ملکه‌های اصلاح شده در زنبورستان‌های مردمی استان‌های گیلان و اردبیل از دیگر عناوین پوسترهای کنگره زنبورعسل است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید