آخرین خبرها, اخبار, اعلانات مهم, مقالات نشریه

تولید بیش از ۴ هزار تن عسل در همدان

سرپرست مدیریت امور طیور و پرورش زنبور عسل جهاد کشاورزی همدان: تولید بیش از ۴ هزار تن عسل در همدان

تولید بیش از ۴ هزار تن عسل در همدان

سرپرست مدیریت امور طیور و پرورش زنبور عسل سازمان جهاد کشاورزی استان همدان از تولید بیش از ۴ هزار و ۳۹۲ تن عسل در همدان خبر داد.

به گزارش خبرنگار مجله زنبورداران پیشرو به نقل از  مهر، میثم پورطلوعی با اشاره به پایان سرشماری زنبورستان‌های استان در سال ۱۴۰۲ اظهار کرد: تولید هر کندو طی سال جاری ۸ کیلو و ۶۰۰ گرم عسل بوده است.

وی با بیان اینکه مجموعاً با ۲ هزار و ۳۹۹ زنبورستان و ۲ هزار ۷۸۹ نفر شاغل همچنین ۵۱۳ هزار و ۲۵۱ کندو، ۴ هزار و ۳۹۲ تن عسل تولید شده است افزود: این میزان نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

سرپرست مدیریت امور طیور و پرورش زنبور عسل سازمان جهاد کشاورزی استان همدان یادآور شد: علاوه بر افزایش ۱۳ درصدی تولید، تعداد کندوهای زنبورستان‌ها نیز در سال جاری نسبت به سال پیش افزایش ۲۵ درصدی داشته است.

پورطلوعی در ادامه از دستورالعمل سرشماری میدانی زنبورستان‌ها یاد کرد و گفت‌: از هفدهم مهرماه سال جاری عملیات میدانی سرشماری آغاز و تا بیست و هفتم مهرماه ادامه داشت به طوری که طی این مدت زنبورداران انتقال و کوچ نداشته‌اند.

وی با تاکید بر اینکه پایان سرشماری نیز ۱۶ آذر ماه اعلام و تأیید شده است اظهار کرد: طی این فرآیند در نهایت تعداد زنبورستان‌ها، تعداد کندو و میزان تولید عسل در استان برآورد شده است.

سرپرست مدیریت امور طیور و پرورش زنبور عسل سازمان جهاد کشاورزی استان همدان به دقت بالای این سرشماری اشاره کرد و افزود: با انجام سرشماری و عملیات میدانی زنبورستان‌های فعال شناسایی می‌شوند، از سوی دیگر با ثبت در سامانه سرشماری کد رهگیری دریافت می‌کنند.

وی از مزایای دریافت کد رهگیری خبر داد و تاکید کرد: دریافت تسهیلات و دریافت نهاده‌های نیمه یارانه‌ای همچون شکر با اخذ کد رهگیری و ثبت در سامانه سرشماری میسر می‌شود از همین رو این اقدام را می‌توان در راستای توزیع عادلانه نهاده‌های نیمه یارانه‌ای دانست‌.

پورطلوعی در پایان به افزایش تولید عسل در استان تاکید کرد و گفت: با وجود خشکسالی و کاهش نزولات آسمانی افزایش تولید عسل در دستور کار بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید