آخرین خبرها, اخبار, اعلانات مهم

معاون منابع طبیعی کشور: ۴۱۰ دشت در ایران ممنوعه و بحرانی است

معاون منابع طبیعی کشور: ۴۱۰ دشت در ایران ممنوعه و بحرانی است

معاون امور مراتع سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور گفت: کشور ایران دارای ۶۰۹ دشت است که ۴۱۰ مورد هم اینک در جمع دشت‌های ممنوعه و بحرانی قرار گرفته و این روند نگران کننده به دلیل برداشت‌های بی رویه از سفره‌های زیرزمینی و بروز خشکسالی‌های اخیر همچنان رو به رشد است.

به گزارش  خبرنگار مجله زنبورداران پیشرو به نقل از ایرنا، حسن وحید در حاشیه کارگاه ملی ارایه نتایج و دستاوردهای پروژه پایش حوزه‌های آبخیز معرف زوجی کشور در گفت و گویی بیان کرد: بیلان( تراز) منفی و کسری بیش از ۱۴۰ میلیارد مترمکعب در آبخوان‌ها با نرخ فرونشست ۱۲ تا ۳۰ سانتیمتری سطح آبخوان‌های کشور وضعیت نگران کننده ای را به وجود آورده است که ادامه این روند تعادل اکولوژی(بوم شناسی) عرصه‌های منابع طبیعی کشور را تهدید و حیات طبیعی و زیست در این مناطق را با چالش روبرو می‌کند.

وی یادآور شد: براساس برآوردهای کارشناسی و گزارش‌های اعلام شده از سوی پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری سالانه ۲ میلیارد تُن معادل ۱۵.۵ تن در هر هکتار از خاک کشور فرسایش می‌یابد.

 

وی اضافه کرد: براساس آمار ارائه شده از سوی امور بررسی‌های برنامه عمران سازمان ملل هزینه فرسایش خاک در ایران معادل ۱۴ درصد درآمد ناخالص ملی برآورد شده است.

معاون امور مراتع سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور ادامه داد: همچنین طبق اندازه گیری‌های انجام شده از مخازن سدها میزان رسوب ورودی به مخازن سدها ۳۵۶ میلیون مترمکعب است.

وحید اضافه کرد: حجم سد‌های کشور بالای ۵۰ میلیارد متر مکعب است که رسوب موجب از دست رفتن سلانه حدود ۷۴ صدم درصد از حجم مخازن سدهای کشور می‌شود.

 

وی درباره پدیده خشکسالی نیز بیان کرد: پدیده خشکسالی با دوره‌های طولانی مدت مناطق وسیعی از کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهد که این موضوع در کنار خشکی ذاتی حاکم بر گستره زیادی از سرزمین ما، تولید کشاورزی و عرصه‌های منابع طبیعی را با مخاطره مواجه کرده است.

معاون امور مراتع سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور ادامه داد: کشور ایران دارای ۶۰۹ دشت است که از این تعداد ۴۱۰ دشت در سال‌های اخیر در جمع دشت‌های ممنوعه و بحرانی قرار گرفته است و این روند رو به رشد بوده است.

وی درباره تخریب مراتع نیز گفت: نتایج آخرین بررسی‌های انجام شده نقشه پوشش گیاهی نشان می‌دهد که در حدود ۶۶.۲ درصد از مراتع کشور معادل ۵۶ میلیون هکتار جزو مراتع کم تراکم، ۲۵.۳ درصد معادل ۲۱ میلیون و ۴۱۹ هزار هکتار جزء مراتع نیمه متراکم و ۸.۵ درصد از مراتع کشور معادل هفت میلیون و ۱۸۱ هزار هکتار جز مراتع متراکم هستند.

 

معاون امور مراتع سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور از اجرای طرح تحول احیاء پوشش گیاهی و تولید علوفه مراتع خبر داد و افزود: این طرح در سطح ۵۰ میلیون هکتار مراتع کشور اجرایی می‌شود.

وحید، اهداف اجرای این طرح را توانمندسازی و بهبود معیشت بهره برداران مرتع و جوامع بومی، بهبود شاخص‌ها و کارکردهای مراتع در مدت اجرای طرح شامل افزایش تولید علوفه، استحصال آب به میزان یک میلیارد و ۴۳۷ میلیون مترمکعب، حفظ خاک و کاهش فرسایش به میزان ۲۶۳ میلیون تن در مدت اجرای طرح، ارتقای بهره وری با استفاده از ظرفیت و پتانسیل‌های بالقوه اکوسیستم‌های مرتعی دانست.

وی اظهار داشت: مجموع هزینه‌های اجرای طرح در مدت پنج سال برابر ۱۵ هزار میلیارد تومان است که درآمد حاصل با در نظر گرفتن هزینه‌های مربوط به تولید علوفه، ذخیره آب و جلوگیری از فرسایش خاک حدود ۲۲ برابر می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید