آخرین خبرها, اعلانات مهم, مقالات, مقالات نشریه

آشنایی با انجمن زنبورداران کشور لهستان

ساختار تشکیلاتی
مجمع عمومی یا کنگره عمومی زنبورداران مقامات انجمن زنبورداران لهستان (PZP) را انتخاب می‌کند.
هیات مدیره متشکل از رئیس، 2 نایب رئیس، منشی، خزانه‌دار و دو نفر عضو هیات مدیره هستند در حال حاضر رئیس هیات مدیره «تادگوش دیلون» است.

کمیته حسابرسی (PZP)
کمیته حسابرسی PZP شامل چهار نفر است رئیس، نایب رئیس، منشی و دو نفر عضو می‌باشد. مرکز این انجمن در ورشو پایتخت لهستان است و حدود 48 تشکل و سازمان زیر مجموعه این انجمن فعالیت می‌کنند.

اساسنامه انجمن زنبورداران لهستان
اساسنامه جدید توسط مجمع عمومی نمایندگان PZP در 21 نوامبر 2019 تصویب شده است.
در بخشی از متن اساسنامه قانون انتخاب انجمن آورده شده و برخی مواد اساسنامه که عبارتنداز:
1- همفکری و هم‌افزایی با سازمان‌های دولتی و خصوصی برای حفظ محیط زیست و کاهش مشکلات زنبور عسل
2- آموزش زنبورداران و گسترش و توسعه زنبور عسل
3- همکاری با سازمان‌های مشابه در اتحادیه اروپا و…
اصول اعطای نشان افتخاری PZP
انجمن زنبورداران لهستان نشان افتخاری را طراحی کرده که هر ساله به نوآوری و ایده‌پردازی در صنعت زنبورداری اهدا می‌شود. انجمن زنبورداران لهستان برای اعطای نشان افتخاری به زنبورداران، فعالان و پژوهشگران در حوزه زنبور عسل اصولی دارد که در این بخش آن را تبیین کرده است.
1- اصولی چون طراح یا ایده‌پرداز، فرصت‌ها را برای پیشرفت‌ها و مشارکت‌های آینده ارتقاء دهد.
2- دارای بهترین استانداردها باشد.
3- افرادی که برای زیست سالم زنبور عسل مشکلات و چالش‌ها را حل می‌کنند و…

کمیته تشریفات
این انجمن یک کمیته تشریفات دارد که در مواقع ضروری مثل برگزاری کنگره،‌همایش و روزهای خاص بکار گرفته می‌شوند.
این کمیته وظایف مشخصی دارد که در مراسم آئینی همواره حضور دارند.

خانه زنبوردار PZP
انجمن زنبورداران کشور لهستان یک مجموعه‌ای به نام خانه زنبوردار را طراحی و ساخته است که با اهداف بلند مدت این تشکل هم راستاست. در واقع این خانه کانونی برای پی‌ریزی تبلیغات، اهداف گردشگری، شناساندن تشکل و محصولات زنبور عسل و… کاربری دارد. این مکان دیدنی در منطقه جنگلی کامیانیا (Kamiannej) جایی که سرویس‌های مختلفی برای لذت بردن از یک فضای کوهستانی و جنگلی است استقرار یافته.
رویکردهای دوستانه و مهربانانه با طبیعت، چشم اندازهای جذاب طبیعت‌گردی و صرف اوقات خوش در خانه زنبوردار از جذابیت‌های اقامت در این منطقه است.
سازگاری و همراهی با طبیعت، طعم عسل‌های واقعی و کارگاه‌های آموزشی و همایش‌ها از جمله پکیج‌های این سفر توریستی در خانه زنبوردار است. اقامت گروهی، سفرهای یکروزه و چند روزه، رویدادهای ویژه، جذب علاقمندان به زنبورداری، سالن همایش و عروسی، خرید محصولات زنبور عسل، زمین بازی بچه‌ها، موزه زنبورداری یوگاو، بازدید زنبورستان و… از جذابیت‌ها و خدمات قابل ارائه در خانه زنبوردار است.

طرح کلی تاریخی و حال
زنبورداری سنتی در لهستان سابقه‌ای طولانی حدود 1000 سال دارد این رابطه از گذشته ارتباط تنگاتنگی با کلیسا راهبان و کشیشان داشته است. اغلب کلیساها فعالیتی مرتبط با زنبورداری داشته‌اند. در منطقه کامیانا (جایی که خانه زنبوردار تاسیس شده) این فعالیت به صورت کاملا برجسته توسط دکتر Henryx Antoni ostach رئیس افتخاری انجمن زنبورداری لهستان ترویج شده است.
مردم منطقه کامیانا اغلب زنبورداری را از دکتر «اوستاج» پیشگام حرفه زنبورداری و کشیش معروف این منطقه یاد گرفته‌اند. او در سال 1960 با 100 کندو آموزش و ترویج زنبورداری را در کامیانا توسعه داد.
در سال1972 با ابتکار دکتر «اوستاج» اولین روز زنبورداری در کامیانا برگزار شد پس از آن جلسات دوره‌ای زنبور داران رونق گرفت. سالی دوبار برگزار می‌شود در همان سال ابتکار ساخت خانه زنبوردار در کامیانا به اشتراک گذاشته شد و همگان با آن موافقت کردند و در سال 1983 کار ساخت این خانه به اتمام رسید مشارکت زنبورداران و کمک‌های مالی آنها موجب رونق گرفتن این جای دیدنی شد. از آن پس این خانه کانونی برای رویدادهای مطرح صنعت زنبورداری شد.
این خانه که براساس آخرین و بالاترین استانداردهای ممکن آن زمان ساخته شده به پایگاهی آموزشی برای دانش‌آموزان مدارس کشاورزی علاقمندان به زنبورداری، بخش تولید داروها و فرآورده‌های زنبور عسل ایجاد شده است. همایش‌های مختلف، میزبانی گروه‌های توریستی همراه با معرفی و ارائه ارزش‌های درمانی و تغذیه‌ای عسل و فرآورده‌های زنبور عسل جزء لاینفک دیدنی‌های خدمات این خانه است.
در این مرکز خدمات زنبور درمانی با حضور دانشمندان و پزشکان ارائه می‌شود.
کامیانا اکنون به مدد این خانه، پایتخت زنبورداری لهستان نام گرفته و اغلب زنبورداران خارجی به بازدید از این منطقه اشتیاق نشان می‌دهند.

برچسب‌های عسل
انجمن زنبورداران لهستان به روسای تشکل‌های عضو برچسب‌های عسل برای زنبورداران تولید می‌کند تا ضمن گواهی محصولات از حمایت‌های انجمن و نام او برخوردار باشند. برچسب‌ها در بسته‌های 100 عددی عرضه می‌شود.

اولین نمایشگاه بوم شناسی منطقه‌ای در مسیر عسل
این نمایشگاه با همکاری بنیاد Zdrowieonetury که در زمینه محیط زیست و بوم شناسی فعالیت دارد برگزار می‌شود.

چرخه آموزشی کالا و زنبورها برای کودکان
انجمن زنبورداران لهستان با همکاری بنیاد Apikultura(آپی کالچرا) و آپی موندیا مجموعه ویدیویی چند قسمتی را با عنوان کالا و زنبورها برای کودکان سازمان دهی کرده این مجموعه 10 قسمتی درخصوص زنبورها، محیط زیست، شیوه‌های خلاقانه زنبورداری و… آموزش خاص بر کودکان تدارک دیده است. این مجموعه‌های آموزشی در اختیار سازمانها، مدارس و… قرار می‌گیرد.

کنفرانس ملی زنبورداری لهستان
هر ساله کنفرانس ملی زنبورداران لهستان توسط انجمن زنبورداران برگزار می‌شود (xxv11) بیست و هفتمین کنفرانس ملی در 6 دسامبر 2022 با شعار «قدرت برآمده از طبیعت» برگزار شد. جالب است بدانید این کنگره در ایالت تاریخی چستوخوا (Czestocho wa) بزرگترین مرکز اقتصادی، فرهنگی و اداری منطقه شمالی برگزار شد.
همچنین کنفرانس دیگری هر ساله با همکاری موسسه تحقیقات موسسه باغبانی در skierniewice در زمینه اهمیت گرده افشانها برگزار می‌شود که در سال 2022 پنجاه و نهمین دوره آن به صورت آنلاین برگزار شد.
این کنفرانس توسط انجمن علمی زنبورداری با همکاری بخش زنبورداری موسسه تحقیقات ملی باغبانی در Pulawy سازماندهی و برگزار ‌گردید.
البته کنفرانس‌های دیگری نیز در بحث‌های کشاورزی و «کمربند سبز»، «چتر کشاورزی» به صورت دوره‌ای برگزار می‌شود که انجمن زنبورداران به صورت حامی این رویدادها حضور دارد.

روزهای ملی زنبورداری
انجمن زنبورداران لهستان روزی را به عنوان روز ملی زنبوردار جشن می‌گیرد. زنبورداری به عنوان یک رشته فعالیت اقتصادی قرابت بسیاری را با مذهب و ریشه‌های فرهنگی اجتماعی این مرز و بوم دارد. زنبورداران لهستانی 13 تا 11 سپتامبر سال 2020 سی و هشتمین روزهای ملی زنبورداری را جشن گرفتند. این برنامه‌ها شامل، سخنرانی‌های علمی، برپایی نمایشگاه زنبورداری، راهپیمایی بنرها با همراهی ارکستر در میدان اصلی شهر، سخنرانی آهنگ و آواز، بازدید از موزه زنبورداری، بازدید از زنبورستان و استحصال عسل، اجرای گروه سرود کودکان و نوجوانان، دعوت از مقامات ملی، اعزام سخنران به دبستانها و سخنرانی درباره عسل، هنرهای نمایشی و دهها برنامه متنوع دیگر است. ظاهرا این مراسم در ایالات مختلف به صورت گردشی برگزار می‌شود. زیرا این آیین در ایالت بیلسکو بیان در سال 2019 برگزار شد.

روز زیارت
زنبورداران لهستانی به مناسبت پاسداشت حامی بزرگ زنبورداری در یک روز خاص به نام آمبروز گردهم می‌آیند تا در مراسم آئینی به زیارت شرکت کنند. 7 دسامبر در «کلیسای یاسناگورا» این آئین همراه با کنفرانس‌های علمی است و چالش‌ها و تهدیدهای پیش روی زنبورداری مورد بحث و تبادل نظر قرار می‌گیرد. در سال 2020 سی و یکمین یادبود برگزار شد.

کمیته ENVI پارلمان اروپا
انجمن زنبورداران لهستان با عضویت در این کمیته نظرات مشورتی در خصوص حفاظت از زنبوران عسل و سایر گرده افشانها استفاده کمتر از آفت‌کش‌ها و… تصویب انواع قوانین و مقررات درخصوص محیط زیست و اقلیم که مرتبط به کار زنبورداری است نظرات مشورتی از طریق کمیته محیط زیست، بهداشت عمومی و ایمنی مواد غذایی پارلمان لهستان ارائه می‌کند.

مسابقه زنبورداران جوان
لهستان عضو کشورهایی IMYB است که مسابقه زنبورداران جوان را سازمانددهی و در یکی از کشورهای عضو برگزار می‌کند.

مسابقه زنبوردار نمونه سال
تشکل ملی زنبورداران مسابقه ملی عسل با همکاری بنیاد آموزش اقتصادی و توسعه روستایی هر ساله برگزار می‌شود در سال 2019 پنجمین دوره این مسابقه سازماندهی با ثبت پرسشنامه متقاضیان و درخواست کنندگان و ارسال آن به انجمن سازمان‌های گروه ولیسگراد Wyszehraxzkiej.
انجمن زنبورداری لهستان عضو کشورهای گروه (Visegrad) شامل (جمهوری چک، لهستان، اسلواکی و مجارستان) است. در سال 2018 این نشست مشترک در بوداپست مجارستان برگزار شد.
بحث و تبادل نظر در مورد زنبورداری، ارزیابی مشکلات تنظیم اقدامات مشترک و اتخاذ مواضع مشترک و… ارائه بیانیه‌های مشترک از سرفصل‌های این نشست است. این نشست موسوم به 74 است.

دیدگاهتان را بنویسید