آخرین خبرها, اخبار, اعلانات مهم, مقالات, مقالات نشریه

برنامه ایران برای تصاحب جایگاه دهم تولید دنیا در محصولات کشاورزی ارگانیک

برنامه ایران برای تصاحب جایگاه دهم تولید دنیا در محصولات کشاورزی ارگانیک/ عمار هاشمی

رئیس انجمن ارگانیک ایران با بیان اینکه تقاضا برای محصولات ارگانیک طی 17 سال گذشته 30 درصد افزایش یافته است، گفت:‌ ایران برنامه دارد تا جزو 10 کشور بزرگ تولیدکننده محصولات ارگانیک در دنیا باشد.

به گزارش خبرنگار مجله زنبورداران پیشرو به نقل از فارس،سیدرضا نورانی امروز در نشست خبری با بیان اینکه دنیا به دلیل تغییرات اقلیمی، آلودگی آب‌ها، افزایش مصرف سوخت‌های فسیلی و ناپایداری در تولیدات کشاورزی به سمت تولید محصولات ارگانیک می‌رود، گفت: ایران هم برنامه دارد تا در آینده‌ای نزدیک جزو 10 کشور بزرگ تولیدکننده محصولات ارگانیک در دنیا باشد.

رئیس انجمن ارگانیک ایران با بیان اینکه تولید محصولات ارگانیک باعث سلامت مردم و محیط زیست می‌شود، گفت: کشاورزی پایدار راهکار دنیا برای تأمین غذا در آینده است و تمام کشورها در این مورد برنامه دارند که تولید محصولات ارگانیک راهی به سوی کشاورزی پایدار است.

به گفته نورانی، ایران در حال حاضر جایگاه پنجاه و نهم دنیا را در تولید محصولات ارگانیک دارد و همسو با کشورهای دنیا برنامه‌ریزی برای افزایش تولید و صادرات انجام شده است تا در آینده این جایگاه را به دهم دنیا کاهش دهیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر 85 هزار هکتار از زمین‌های کشور به کشت ارگانیک از جمله کشت حبوبات، روغن، برنج، چای، زعفران و انواع میوه اختصاص دارد، گفت: حدود 120 فروشگاه رسمی زیر نظر انجمن ارگانیک در کشور محصولات ارگانیک عرضه می‌کنند.

رئیس انجمن ارگانیک ایران تأکید کرد:‌در حال حاضر کمتر از یک درصد مصرف مردم کشور محصولات ارگانیک است و نیاز است که مصرف اینگونه محصولات به خاطر اینکه سلامت مردم را در پی خواهد دارد، افزایش یابد.

به گفته نورانی، از سال 1385 انجمن محصولات ارگانیک تاسیس شده و طی این مدت توانسته تقاضای مصرف برای محصولات ارگانیک را از صفر به 30 درصد افزایش دهد.

وی با بیان اینکه در تمام دنیا با افزایش مخاطرات سلامت و محیط زیستی گرایش به مصرف محصولات ارگانیک افزایش یافته است، گفت: طبق آخرین آمار در کشورهای مثل ژاپن و کره‌جنوبی سالانه 15 تا 20 درصد مصرف محصولات ارگانیک بیشتر شده است.

وی به نحوه تشخیص محصولات ارگانیک سالم و تقلبی اشاره کرد و گفت: به محصولات ارگانیک زیر نظر انجمن QRکد اختصاص یافته که محصولات سالم را از ناسالم می‌توان تشخیص داد.

نورانی از عدم حمایت از محصولات ارگانیک انتقاد کرد و گفت:‌ در سال‌های گذشته یارانه به کود و سم و تولیدکنندگان سنتی داده شده اما هیچ وقت یارانه به تولیدکنندگان محصولات ارگانیک داده نشده است.

وی در پاسخ به سوالی که تفاوت قیمت بین محصولات ارگانیک و معمولی در بازار وجود دارد آیا نهاد خاصی برای قیمت‌گذاری این قبیل محصولات وجود دارد، گفت: هیچ نهادی مسؤولیت قیمت‌گذاری برای محصولات ارگانیک را ندارد و این قیمت‌ها توافقی بین تولیدکننده مصرف‌کننده است.

 نورانی همچنین گفت:‌سیزدهمین نمایشگاه محصولات ارگانیک از 22 تا 30 اذر در برج میلاد با حضور 120 غرفه از تولیدکنندگان ارگانیک برگزار می‌شود و در آن شرکت‌های تولیدکننده مجاز و بازرسان بین‌المللی حضور دارند.

دیدگاهتان را بنویسید