آخرین خبرها, اخبار, اعلانات مهم

جشنواره گل‌های داوودی از امروز آغاز به‌کار کرد

جشنواره گل‌های داوودی از امروز آغاز به‌کار کرد

رئییس موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور از آغاز به‌کار هفتمین جشنوراه گل‌های داوودی در باغ گیاه‌شناسی ملی ایران از امروز یکم آبان تا ۲۵ آذرماه سال‌جاری خبرداد.

«علی علیزاده علی‌آبادی» در گفت‌وگویی درباره جشنواره گل‌های داوودی افزود: این جشنواره همه ساله در پی استقبال هموطنان همزمان با شروع فصل زیبای پاییز برپا می‌شود.

رییس موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور اظهار داشت: در این جشنواره بیش از ۵۳۰ رقم از گل‌های داوودی در ۱۰۰ رنگ مختلف در معرض دید عموم قرار می گیرد که در فضایی به وسعت چهار هزار متر مربع کشت شده است.

وی، هدف از برگزاری این جشنواره را آشنایی شهروندان با باغ گیاه‌شناسی ملی ایران به عنوان یک سرمایه ملی، ارتقای فرهنگ جامعه در زمینه جنبه‌های حفاظت و حفظ گونه‌های گیاهی کشور برشمرد.

علیزاده تصریح‌کرد: مطابق آخرین آمارهای جهانی ۱۶۰ گونه گل داوودی در سطح جهان شناسایی شده که مشتمل بر ۲۰ هزار رقم است.  وی گفت: بازدیدکنندگان می توانند همه روزه از ۹ صبح تا ۱۷ عصر با مراجعه به باغ گیاه شناسی ملی ایران از این جشنواره دیدن کنند.

به گزارش خبرنگار مجله زنبورداران پیشرو به نقل از ایرنا، باغ گیاه‌شناسی ملی ایران یکی از باغ‌های گیاه‌شناسی منحصر به فرد است که عملیات اجرایی آن در سال ۱۳۴۷ با واگذاری قطعه زمینی از مراتع ملی در اراضی چیتگر بین تهران و کرج ایجاد شد.

مساحت این باغ حدود ۱۴۵ هکتار و ارتفاع آن از سطح دریا یک‌هزار و ۳۲۰ متر بوده و دارای آب و هوای نیمه‌خشک و میزان بارندگی متوسط سالیانه حدود ۲۴۰ میلی‌متر است. حداکثر دمای هوا در ماه‌ های تیر و مرداد به ۴۳–۴۲ درجه سانتیگراد و حداقل دمای هوا در زمستان به پائین‌تر از منفی ۱۰ درجه سانتیگراد می‌رسد. طرح جامع باغ گیاه‌شناسی ملی ایران به گونه‌ای پیش‌بینی شده که نشان دهنده الگویی از باغ ایرانی باشد.

در این باغ ۶۴ گونه درخت و درختچه از اقلیم هیرکانی (لیلکی، انار وحشی، افرا، سیاه‌ال، انجیلی و به وحشی)، همچنین ۲۴۰ گونه گیاهی از اقلیم البرز (پونه، آویشن، ثعلب، توتیا، نعناع چمنی، گزنه، شیپوری، گلپر، سنبل صحرایی، زنبق، خیارک)، ۴۲ گونه چوبی و ۳۰ گونه علفی از اقلیم زاگرس (بلوط ایرانی (برودار)، مازودار، ویول، زرشک، سنجد، گلابی وحشی، مو، بید، سپیدار، ارغوان، سیاه تلو، زبان گنجشک و زالزالک) و و ۲۳ اجتماع گیاهی و حدود ۴۰ گونه گیاهی از اقلیم کویری و بیابانی ایران، همچنین اقلیم هیمالیا (کاج کاشفی، سدروس و بلوط همیشه سبز)، اقلیم منطقه قفقاز و آسیای میانه (مازو، آوری، افرا و بارانک)، اقلیم آمریکا (دارتالاب و کاج تدا و درختان و درختچه‌های پهن برگ) اقلیم چین و ژاپن، اقلیم سیبری و باغ‌های اروپایی وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید