آخرین خبرها, اخبار, اعلانات مهم

درمان سینوزیت با عسل

درمان سینوزیت با عسل - عمار هاشمی

درمان سینوزیت با عسل و مواد طبیعی دیگر یکی از بهترین راه های درمان خانگی و بدون عوارض جانبی می باشد.

عفونت و علائم آن باعث درد و ناراحتی زیادی شده و مانع فعالیتهای روزمره فرد می شود.عسل برای سینوزیت به تنهایی فواید فراوانی دارد و از ترکیب عسل با دارچین، سیاه دانه، سرکه سیب، زردچوبه، سیر و لیمو می توان دارویی طبیعی و خانگی برای سینوزیت تهیه کرد.در اینجا در مورد انواع این ترکیبات و نحوه مصرف عسل برای سینوزیت توضیح خواهیم داد.

عسل هزاران سال است که به عنوان مقوی سلامتی استفاده می شود و هنوز هم برای معالجه بسیاری از بیماری ها مانند سینوزیت مورد استفاده قرار می گیرد.

عسل طبیعی به دلیل خاصیت ضد التهابی، آنتی بیوتیکی، ضد سپتیک، ضد عفونت، ضد میکروب، ضد باکتری، ضد قارچ، ضد ویروس به سینوزیت کمک می کند. این خواص به دلیل اجزای تشکیل دهنده عسل طبیعی می باشد.

عسل می تواند مجرای بینی، تحریک گلو را آرام کرده و مخاط اضافی ایجاد کننده سینوس را پاک کند.

درمان سینوزیت با عسل و مواد طبیعی

خواص عسل برای درمان سینوزیت: (عسل طبیعی و خام)

در زیر در مورد فوایدی که در درمان سینوزیت با عسل تاثیر گذار می باشد توضیح داده ایم.

۱ – عسل طبیعی علائم سینوزیت را کاهش می دهد

برخی از سینوزیت ها اگرچه نادر هستند اما می توانند به دلیل رشد قارچ یا حمله ویروسی تولید شوند. عسل طبیعی می تواند بر روی ویروس خاصی عمل کند. معروف است که عسل طبیعی رشد قارچ را نیز هدف قرار می دهد.

عسل در شکل خالص خود می تواند رشد قارچ را مهار کند

۲ – عسل طبیعی دارای خواص آنتی بیوتیکی قوی است

یکی از دلایل اصلی سینوزیت عفونت باکتریایی است. خاصیت آنتی بیوتیکی عسل طبیعی این موضوع را هدف قرار می دهد.

عسل طبیعی به ویژه برای هدف قرار دادن باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک مفید است.

شناخته شده است که حدود ۶۰ نوع باکتری را مهار می کند. این شامل انواع باکتری های هوازی، بی هوازی، گرم مثبت و گرم منفی است.

عسل طبیعی حاوی پراکسید هیدروژن است. این پراکسید هیدروژن که با فرایندهای آنزیمی آزاد می شود، از رشد میکروب ها جلوگیری می کند.

آنزیم گلوکز اکسیداز، که توسط زنبور عسل و کاتالاز در گرده گل سنتز می شود، گلوکز را به اسید گلوکونیک و پراکسید هیدروژن تبدیل می کند.

۳ – عسل طبیعی به دلیل خاصیت ضد التهابی شناخته شده است

التهاب یکی از علائم اصلی سینوزیت است. هنگامی که بافت ها ملتهب می شوند، درد و تورم را تجربه می کنند.

عسل طبیعی به دلیل خواصی که دارد می تواند التهاب را هدف قرار دهد.

عسل طبیعی تکثیر و رشد سلولهای التهابی را در محل آسیب مهار می کند. این کار برای جلوگیری از پاسخ التهابی طولانی مدت است.

عسل طبیعی امکان ترمیم بافت با مقدار محدود التهاب را فراهم می کند تا آسیب های ناشی از التهاب طولانی مدت رخ ندهد.

۴ – عسل طبیعی می تواند به افزایش ایمنی کمک کند

اگر سیستم ایمنی بدن قوی باشد، احتمال سینوزیت کمتر است. این بدان دلیل است که بدن می تواند از خود در برابر موجودات خارجی دفاع کند. عسل می تواند سیستم ایمنی بدن را فعال کرده و به آن در مبارزه با بیماری کمک کند.

عسل با تحریک آنتی بادی ها در پاسخ ایمنی اولیه و ثانویه، سیستم ایمنی بدن را بهبود می بخشد. همانطور که در بالا ذکر شد، عملکرد سیتوکین های مختلف پیش التهابی را افزایش می دهد بدون اینکه آسیب التهابی زیادی ایجاد کند.

همچنین ترکیبات خاصی در عسل طبیعی شناسایی شده است که فعالیت تحریک ایمنی دارند. بنابراین، ایمنی خوبی برای بدن ایجاد می کند.

در صورت به خطر افتادن ایمنی، بدن می تواند تحت تأثیر انواع عفونت ها (باکتریایی، قارچی، ویروسی) قرار گیرد که ممکن است منجر به سینوزیت شود. عسل طبیعی دارای خواصی است که به افزایش ایمنی بدن ما برای مبارزه با عفونت ها کمک می کند. برای درمان سینوزیت یک قاشق چای خوری عسل طبیعی روزی ۲-۳ بار به صورت خوراکی مصرف کنید.

همچنین می توانید با مواد طبیعی دیگر، برای تاثیر بهتر، ترکیب و مصرف کنید که در ادامه توضیح خواهیم داد.

درمان سینوزیت با عسل و دارچین

هزاران سال است که دارچین به عنوان داروی ضد باکتری به برای سرماخوردگی، آنفولانزا، گلودرد، گرفتگی و سایر مشکلات تنفسی مورد استفاده قرار می گیرد. دارچین با تسهیل تخریب میکروب ها و باکتری های مضر به عنوان یک عامل ضد باکتری عمل می کند. باکتری ها در سیستم تنفسی فوقانی شما می توانند باعث غشای ملتهب و انسداد بینی شوند که منجر به احتقان سینوس می شود.

در صورت عدم درمان، احتقان سینوس می تواند منجر به عفونت دستگاه تنفسی فوقانی شود. با این حال، دارچین از نظر آنتی اکسیدان بسیار مقوی است.

آنتی اکسیدان ها مسئول محافظت از بدن در برابر آسیب و تقویت سیستم ایمنی بدن هستند. گرچه رادیکال های آزاد در دفع سموم از بدن کمک می کنند، اما تعداد زیادی رادیکال آزاد برای سلول ها و بافت بدن مضر است. آنتی اکسیدان ها ظاهراً با تقویت سیستم ایمنی بدن از بروز بیماری جلوگیری می کنند.

نوشیدن چای دارچین یا تنفس در رایحه دارچین می تواند غشای پوشاننده سینوس ها را تسکین داده و از شر مخاط خارج کند.

طرز تهیه و مصرف عسل و دارچین برای درمان سینوزیت

۱ قاشق غذاخوری عسل خام
۱ قاشق چای خوری دارچین مخلوط کنید.
با آب ولرم مخلوط و میل کنید.

ترکیب را روزانه مصرف کنید تا سینوسهای مسدود شده پاک شود.

دیدگاهتان را بنویسید