آخرین خبرها, اخبار, اعلانات مهم

رتبه نخست خوزستان در تولید گیاهان دارویی کشور

رتبه نخست خوزستان در تولید گیاهان دارویی کشور

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: این استان با تولید ۳۰ گونه گیاه دارویی رتبه نخست کشور را در تولید این گیاهان به خود اختصاص داده است.

محمد حسنی‌نسب در گفت وگویی بیان کرد: همه شهرستان‌های استان خوزستان از جمله دزفول، دزپارت، حمیدیه، رامهرمز، کارون، اندیمشک، اندیکا، شوش تولیدکننده گیاهان دارویی هستند. وی سطح زیر کشت گیاهان دارویی خوزستان را ۲ هزار هکتار اعلام کرد و گفت: در استان خوزستان بازه وسیعی از گیاهان دارویی در حال تولید است و ۳۰گونه از مهمترین گیاهان دارویی با ارزش دارویی و صادراتی بیشترین سطح کشت را به خود اختصاص داده‌اند.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان اظهار کرد: مهمترین گیاهان دارویی تولید شده در خوزستان شامل انواع نعناع از جمله نعناع فلفلی، سیاهدانه، گشنیز، شوید، گلرنگ، رازیانه، گل گاوزبان، رزماری، چای ترش، زیره سبز و ماریتیغال است و همچنین محصولاتی مانند زعفران، آلوئه‌ورا، مورینگا، استویا، بادرنجبویه، حنا، مورد معطر و کاپاریس در حال توسعه هستند.

حسنی‌نسب گفت: درسال ۱۴۰۲، میزان تولید گیاهان دارویی خوزستان ۳۸ هزار و ۵۰۰ تن بوده که نسبت به سال قبل از آن ۱۶درصد افزایش تولید داشته است.رتبه نخست خوزستان در تولید گیاهان دارویی کشور

وی با بیان اینکه رکورد تولید گیاهان دارویی در استان با این میزان تولید ثبت شده گفت: استان خوزستان رتبه نخست تولید گیاهان دارویی در کشور را دارد.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان تصریح کرد: طی سال‌های گذشته با تدوین برنامه پنج ساله گیاهان دارویی استان براساس شرایط اقلیمی هر منطقه، حمایت از متقاضیان کشت گیاهان دارویی با تامین بذر و نهاده استاندارد، ایجاد پایلوت‌های بررسی سازگاری و آموزشی ترویجی، مساعدت در تشکیل خوشه صنعتی چهار گیاه دارویی مهم و منتخب استان، باعث توسعه این صنعت پر رونق شده است.

به گزارش زنبورداران پیشرو به نقل از ایرنا، حسنی‌نسب خاطرنشان کرد: با توجه به کیفیت بالای گیاهان دارویی تولید شده در استان، توسعه صنایع بسته بندی و فرآوری گیاهان دارویی با هدف تامین نیاز بازار داخلی و صادرات بسیار ضروری است بنابراین در این زمینه، حمایت‌های لازم از سرمایه‌گذاران مانند آموزش، مشاوره و پرداخت تسهیلات صورت می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید