آخرین خبرها, اخبار, اعلانات مهم, مقالات

زنبوران عسل، آب را بو می‌کنند

زنبوران عسل آب را بو می‌کنند

مانند همه حیوانات، زنبورهای عسل به منبع آب قابل اعتمادی در طول سال نیاز دارند. بهترین منابع آبی برای زنبورها منابعی هستند که در تابستان خشک شده، زنبورها را غرق نکرده و با دام یا حیوانات خانگی مشترک نیست.

زنبورهای عسل مانند سایر حیوانات آب می‌نوشند، اما از آن برای اهداف دیگری نیز استفاده می‌کنند. به خصوص در فصل زمستان، زنبورهای عسل از آب برای حل کردن عسل متبلور و عسل نازک بیش از حد غلیظ و چسبناک استفاده می‌کنند. در تابستان، قطرات آب را در امتداد لبه‌های شانه بچه‌ها پخش می‌کنند و سپس با بال‌هایشان شانه را باد می‌زنند. بادکش سریع جریان‌های هوایی را ایجاد می‌کند که آب را تبخیر می‌کند و لانه را تا دمای مناسب برای پرورش بچه زنبورها خنک می‌کند.

آب و شهد در داخل معده حمل می‌شود. هنگامی که زنبور حامل آب بار آب خود را به زنبور درون لانه منتقل می‌کند، به همان منبع برمی گردد و دوباره معده خود را پر می‌کند. با این حال، گاهی اوقات یک جوینده نمی‌تواند زنبوری را بیابد که حاضر باشد بار آب او را بپذیرد. اگر این اتفاق بیفتد، او می‌داند که کلنی اکنون تمام آب مورد نیاز خود را دارد، بنابراین شروع به جستجوی شهد یا گرده می‌کند.

 

* بهترین منابع آب برای زنبورها آب دار است

هنگام تصمیم گیری در مورد بهترین منابع آب برای زنبورها، فکر کردن مانند زنبور عسل کمک می‌کند. اگرچه هر زنبور دارای پنج چشم است، چشمان زنبور با تشخیص حرکت و تغییرات در سطوح نور هماهنگ هستند، نه جزئیاتی که ما به دیدن آن عادت کرده ایم. علاوه بر این، زنبورها به سرعت و بلندی سفر می‌کنند، بنابراین ممکن است به راحتی از منابع آب بالقوه چشم پوشی کنند.زنبوران عسل آب را بو می‌کنند

زیست شناسان بر این باورند که زنبورها احتمالاً بیشتر آب خود را از طریق بو پیدا می‌کنند تا بینایی، بنابراین منبع آبی با بو جذاب تر خواهد بود. آبی که بوی خاک خیس، خزه، گیاهان آبزی، کرم، تجزیه یا حتی کلر می‌دهد، شانس بیشتری برای جذب زنبور دارد تا آب سالم بی‌بو.

منابع آب بدبو یا لزج این مزیت را دارند که حاوی طیف وسیعی از مواد مغذی نیز هستند. اگرچه زنبور عسل بیشتر مواد مغذی خود را از شهد و گرده به دست می‌آورد، اما برخی منابع آب سرشار از ویتامین‌ها و ریزمغذی‌ها هستند که زنبور عسل جذب آن می‌شود.

 

* ظرف آب زنبور عسل خود را ایمن کنید

چیز دیگری که زنبورها دوست دارند مکانی امن برای ایستادن است. آب در ظرف شیب دار یا آبی که به سرعت جریان می‌یابد برای زنبورها خطرناک است زیرا آنها به راحتی می‌توانند غرق شوند. برای حل این مشکل زنبورداران انواع ایستگاه‌های آبیاری زنبور عسل را ابداع کرده اند. گاهی اوقات زنبورهای عسل سرسخت هستند و مهم نیست که چقدر آب‌نماهای خلاقانه طراحی می‌کنید، جای همسایه‌تان هجوم بیاورند. متأسفانه زنبورها موجودات عادت پذیر بوده و هنگامی که منبع قابل اعتمادی پیدا کردند دوباره و دوباره باز خواهند گشت. از آنجایی که مجبور کردن زنبورهای شما برای تغییر منبع خود تقریباً غیرممکن است، بهتر است قبل از اینکه خودشان منبعی را پیدا کنند برای آنها منبعی مطمئن ایجاد کنید.

 

* نزدیک، اما نه خیلی نزدیک

زنبورهای عسل می‌توانند مسافت‌های طولانی را طی کنند تا منابع مورد نیاز خود را بیابند. به طور معمول، یک کلنی در چند مایلی لانه به دنبال آب می‌رود. با این حال، در مواقع استرس زمانی که منابع کمبود دارند، یک زنبور ممکن است پنج مایل سفر کند تا آنچه را که نیاز دارد به دست آورد. البته، این ایده آل نیست زیرا ممکن است این سفر به منابع بیشتری از آنچه که او جمع آوری می‌کند، نیاز داشته باشد. به طور خلاصه، بهترین منابع آب برای زنبورها به طور منطقی نزدیک به کندو خواهد بود.

با این حال، سیستم ارتباط زنبورها با مکان منابع – زبان رقص – برای چیزهایی که خیلی نزدیک به کندو نیستند بهترین کار را دارد. برای چیزهایی که فقط چند فوت دورتر هستند، یک زنبور می‌تواند بگوید منبع نزدیک است، اما در توضیح دقیق محل آن مشکل دارد. اگر موضوع کمی دورتر باشد، او می‌تواند جهت دهد. بنابراین برای بهترین نتیجه، زنبورآب را یک پرواز کوتاه از خانه، شاید در فاصله حدود 30 متر، نه درست زیر کندو، بیابد.

می‌توانید از محلول قند ضعیف در آبخوری زنبور عسل استفاده کنید. هنگامی که زنبورها آن را پیدا کردند، به سرعت آن را خالی می‌کنند و برای دریافت بیشتر بر می‌گردند.

هنگامی که زنبورها را با نمک یا شکر فریب می‌دهید، به محض اینکه زنبورها به منبع آن عادت کردند، می‌توانید از افزودن ماده جذب خودداری کنید. پس از چند روز، آنها آنچه را که در آنجا بود «فراموش می‌کنند» و به سادگی آن را آب می‌دانند. مهمترین چیز این است که به محض ورود زنبورهای شما قبل از ایجاد عادات بد، یک الگوی اولیه ایجاد کنید.

صادق سهوانی

دیدگاهتان را بنویسید