آخرین خبرها, اخبار, اعلانات مهم, مقالات, مقالات نشریه

زنبورداران آماتور ؛ کلنی بیشتری نسبت به حرفه‌ای‌ها از دست می‌دهند

سرپرست مدیریت امور طیور و پرورش زنبور عسل جهاد کشاورزی همدان: تولید بیش از ۴ هزار تن عسل در همدان

در یک نظرسنجی از زنبورداران نتایج نشان می‌دهد زنبورداران نیمه حرفه‌ای نسبت به زنبورداران حرفه‌ای تعداد کلنی بیشتری را از دست می‌دهند

بررسی اخیر نشان داد که زنبورداران مقیاس کوچک (دارای حداکثر 50 کلنی) تقریباً دوبرابر کلنی نسبت به زنبورداران بزرگتر از دست می‌دهند.
زنبورداران نیمه حرفه‌ای – آنهایی که تا 50 کلنی نگهداری می‌کنند – در 12 سال گذشته به طور متوسط تقریباً 40درصد تلفات داشته اند، در مقایسه با زنبورداران تجاری که به طور متوسط 21درصد تلفات داشته اند.
دیوی کارون، رهبر این بررسی و استاد بازنشسته زنبورداری و حشره شناسی در دانشگاه دلاور، می‌گوید: «آنان در کنترل کنه‌ها به آن دقت و تهاجمی نیستند، بنابراین سطح تلفات بالاتر است.
کنه‌های واروآ بزرگترین خطر برای زنبورهای سالم هستند. کارون گفت: خود کنه‌ها مشکلی ندارند، اما جمعیت ویروس زنبور عسل را افزایش داده و تغییر می‌دهند، که منجر به اپیدمی‌های ویروسی و از بین رفتن سریع کلنی‌ها در ماه‌های پاییز و زمستان می‌شود.
او گفت که زنبورداران تجاری ممکن است سریعتر برای اصلاح یک کلنی ضعیف دست کار شوند، در حالی که زنبورداران نیمه حرفه‌ای و آماتور ممکن است آن را به این سرعت پیدا نکنند. کارون گفت، افرادی که بیش از 10 سال زنبورداری می‌کنند، نسبت به کسانی که سال‌های کمتری تجربه دارند، ضرر کمتری دارند، اما نه به اندازه تفاوت تعداد کلنی ها.
او گفت: “این سطح شما از فعال بودن و داشتن اطلاعات صحیح در مورد نحوه کنترل واروآ است.”
کارون گفت که زنبورداران باید به طور مکرر از کلنی‌ها برای تعداد کنه‌ها نمونه برداری کنند، از ابزارهای موجود آگاه باشند و به موقع از آنها استفاده کنند. تعداد بیشتر کنه در هر 100 زنبور عسل خطر بیشتری را به همراه دارد.
کارون گفت، جمعیت کنه‌های واروآ هر ساله متفاوت است و برخی تلفات آن‌ها بیشتر از بقیه است. برای زنبورداران آماتور، تلفات در سه زمان مختلف در 12 سال گذشته 48 درصد بوده است. زنبورداران تجاری نیز در آن سالها شاهد افزایش تلفات بودند، اما نه چندان زیاد.
او گفت: «با نگاهی به داده‌های 13 سال نظرسنجی، افزایش می‌یابد، سپس کاهش می‌یابد. ما هیچ ارتباط مستقیمی در مورد اینکه چرا ممکن است چنین باشد نداریم، اما ثابت است.»
کارون می‌گوید کسب اطلاعات توسط زنبورداران آماتور یک چالش جدی است آنها ممکن است به جای شرکت در جلسات حضوری استفاده از نظرات یک مربی به اطلاعات اینترنت متکی باشند.
تیم نظرسنجی داده‌ها را از زنبورداران منفرد در بیش از 20 متغیر جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل می‌کند تا روابط و گرایش‌ها را در میان اقلیم‌های کوچک مختلف، علوفه‌ها و روش‌های پرورش زنبور در منطقه شناسایی کند.
هر ایالت بین 70 تا 100 زنبوردار تجاری دارد که بیش از 500 کلنی را مدیریت می‌کنند و چندین خانواده 14000 تا 20000 کلنی را مدیریت می‌کنند.
اورگان و واشنگتن هر دو تقریباً 1000 تا 1500 زنبوردار در مقیاس کوچک دارند که کمتر از پنج کندو را مدیریت می‌کنند، در حالی که آیداهو تقریباً 800 زنبوردار کوچکتر دارد که عمدتاً در امتداد رودخانه اسنیک در بخش جنوبی ایالت هستند.
وزارت کشاورزی آمریکا 92 هزار کلنی زنبور عسل را در آیداهو سرویس می‌دهد. 87 هزار در اورگان و 81 هزار در واشنگتن.
توسط: متیو ویور Capital Press

دیدگاهتان را بنویسید