آخرین خبرها, مقالات, مقالات نشریه

زنبورداران عربستان به کمک سازمان فائو تکنیک‌های پرورش ملکه را آموزش دیدند

زنبورداران عربستان به کمک سازمان فائو تکنیک‌های پرورش ملکه را آموزش دیدند

پروژه توسعه کشاورزی پایدار فائو (SRAD) آموزش تجربی میدانی در مورد تکنیک‌های پرورش ملکه زنبور عسل را به زنبورداران سعودی ارائه کرد.
الباحه تأثیر فاجعه بار تغییرات آب و هوایی، گسترش وحشتناک بیماری زنبور عسل و استفاده نابخردانه از مواد شیمیایی کشاورزی به کاهش تعداد کلنی‌های زنبور عسل در سراسر جهان منجر شده است. افزایش تقاضا برای کلنی‌های زنبور عسل برای پاسخگویی به تقاضا برای محصولات عسل محلی، پادشاهی عربستان سعودی را مجبور می‌کند سالانه بیش از یک میلیون زنبور بسته بندی (کلنی پاکتی) وارد کند. واردات زنبورهای ناشناخته و غریب تهدیدهایی را به همراه دارد زیرا آنها بیماری‌های مختلف زنبور عسل را گسترش می‌دهند و ذخایر ژنتیکی آنها، برای زنبورهای بومی عربستان رقیق می‌کنند.
تحت برنامه توسعه، پادشاهی عربستان سعودی اهمیت به حداقل رساندن وابستگی به زنبورهای خارجی وارداتی از برنامه‌های راهبردی است. پرورش ملکه بخشی جدایی ناپذیر از زنبورداری است که نه تنها به افزایش تعداد کلنی‌ها کمک می‌کند، بلکه بهره وری کلنی‌های زنبور را از طریق اصلاح انتخابی بهبود می‌بخشد.
مطابق با اولویت‌های کشور، پروژه توسعه کشاورزی پایدار فائو (SRAD) آموزش تجربی میدانی در مورد تکنیک‌های پرورش ملکه زنبور عسل را به بیش از 100 زنبوردار شرکت کننده ارائه کرد. این پروژه زنبورستان‌های آزمایشی را در پنج مزرعه زنبورداران مدل منتخب راه‌اندازی کرد و تجهیزات ضروری برای پرورش ملکه مانند کندوهای مدرن، کندوهای هسته‌ای، قاب‌های جنتر، کیت‌های پیوند و غیره را در اختیار آنها قرار داد.
تکنیک پرورش ملکه معرفی شده بسیار مؤثر است و فرصت‌های خوبی را برای زنبورداران مدل فراهم می‌کند تا دانش، مهارت‌ها، تکنیک‌ها و تجربیات واقعی را به کار ببرند و با سایر زنبورداران دیگر به اشتراک بگذارند و از این رو کمبود ملکه‌های کلنی خود را برطرف کنند.
جالب است پس از طی دوره‌های آموزشی می‌بینیم که یکی از زنبورداران نمونه ما به نام سالم الاوجی از استان قلوه در منطقه الباحه در حال استفاده از این آموزش است و می‌تواند امروز پس از گذراندن دوره آموزشی حدود 1000 فروند ملکه باکره را تولید و به بازار محلی بفروشد. کاکلی قوش، مشاور فنی ارشد پروژه SRAD می‌گوید: زنبورداران سه ماه پیش روش پیوند استفاده کردند.
به عنوان بخشی از طرح افزایش مقیاس SRAD، این پروژه به پرورش زنبورداران مدل بیشتری برای به اشتراک گذاشتن دانش و تجربیات مهارت‌های خود با تعداد بیشتری از زنبورداران در منطقه وسیع تری از کشور ادامه خواهد داد. رویکرد نمونه زنبوردار نمونه برای انتشار موثر تجربیات از طریق سازماندهی روزهای مزرعه در زنبورستان زنبوردار نمونه اعمال می‌شود. از آنجایی که زنبورداران بیشتری از نظر فنی حمایت می‌شوند، می‌توانند تعداد ثابتی از کلنی‌ها را برای عرضه به بازارها تولید کنند. این امر به کاهش وابستگی به واردات و همچنین محافظت از زنبورهای بومی عربستان کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید