آخرین خبرها, اخبار, اعلانات مهم

زنبورستان متحرک با هدف کاهش مشکلات اسکان و کوچ زنبورداری ابداع شد

زنبورستان متحرک با هدف کاهش مشکلات اسکان زنبوردار و کوچ توسط مبتکر خراسانی طراح و تولید شد.

به گزارش خبرنگار مجله زنبورداران پیشرو این زنبورستان متحرک توسط سیدرضا نبوی زنبوردار استان خراسان رضوی با هدف کاهش مشکلات و افزایش آرامش و آسایش زنبوردار طراحی و تولید شده است.

زنبورستان متحرک با هدف کاهش مشکلات اسکان و کوچ زنبورداری ابداع شد

نبوی درخصوص این سازه گفت: این تجهیز زنبورستانی با ظرفیت 40 کندوی 20 قاب با ابعاد لانگستروت دارد که از درون کابین می‌توان عملیات زنبورداری را به سادگی انجام داد.

وی یکی از اهداف اصلی طراحی زنبورستان متحرک را تولید و استحصال ژل رویال، دستیابی به کیفیت بهتر محصول و در اختیار گرفتن امکانات رفاهی توسط زنبوردار خواند و گفت: سرعت عملیات کوچ و صرفه جویی در هزینه‌ها، افزایش تولید و کیفیت آن، حمل و نقل بسیار آسان زنبورستان و امنیت بیشتر زنبوردار و کندوها از مزیت‌های آن است.

این تجهیز امکان اسکان زنبوردار در کابین همراه با امکانات رفاهی چون آشپزخانه، حمام، هواساز، برق خورشیدی و… است. علاوه بر این با انتخاب زنبوردار می‌توان امکانات رفاهی بیشتری روی آن مستقر کرد.

این سازه پس از انتقال به نقطه مورد نظر بر روی 4 جک (پایه) مستقر ‌شده و هنگام جابجایی نیز خودرو به زیر کابین رفته و جک‌ها آزاد و سازه جابجا می‌شود.

زنبورداری متحرک کابینی دارای امکانات اسکان، رفاه و آسایش زنبوردار است و بسیاری از هزینه‌های تولید مانند هزینه کوچ، کارگری و… را کاهش می‌دهد.

 

عرض این سازه 20/3 و طول حدود 4 متر است که برای حمل و نقل آن به راحتی بر روی تمامی خودروهای حمل و نقل توسط جک‌های سازه امکان‌پذیر است.

در هر طرف کابین 20 کندوی 20 قابی قرار دارد که به صورت ریلی به بیرون کابین بر روی جکها هدایت می‌شود که باعث فراهم شدن فضای مناسب در داخل کابین و تعادل سازه بر روی جک‌ها و حمل و نقل آسان می‌شود.

سازه دارای دو مخزن 500 لیتری است که آب مورد نظر زنبورستان و زنبوردار را تامین می‌کند. زنبورستان متحرک علاوه بر چابکی در حمل و نقل و استقرار در مراتع غنی، خطر حمله حیوانات وحشی و خزندگان را برای کلنی‌ها و زنبوردار به حداقل می‌رساند.

سیدرضا نبوی اظهار داشت: زنبورستان متحرک کابینی در نمایشگاه صنعت زنبورداری استان مازندران که از 28 تا 31 شهریورماه در شهر قائم شهر برگزار می‌شود رونمایی خواهد شد و تحولی در صنعت زنبورداری کشور ایجاد خواهد کرد.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید