آخرین خبرها, اخبار, اعلانات مهم, مقالات, مقالات نشریه

زنبورهای عسل نسبت به آنچه قبلاً تصور می‌شد در تغذیه انتخابی عمل می‌کنند

زنبورهای عسل نسبت به آنچه قبلاً تصور می‌شد در تغذیه انتخابی عمل می‌کنند

زنبورهای عسل در گرده افشانی گیاهان گلدار تصور می‌شود که انتخابی عمل نمی‌کنند. به عبارت دیگر می‌توانند از طیف وسیعی از گیاهان مختلف استفاده کنند. با این حال، تحقیقات اخیر نشان داده است که زنبورهای عسل در تغذیه با انتخاب گیاهان تصورات قبلی را دچار دگرگونی کردند.
به گزارش بخش بین الملل مجله زنبورداران پیشرو به نقل از سایت phy.org این مطالبه که در سال 2023 انجام شده نشان می‌دهد که زنبوران عسل برای دست‌یابی به احتیاجات تغذیه‌ای خود دست به انتخاب گیاهان برای جمع آوری شهد و گرده می‌زنند.
زنبورهای عسل گیاهان خاصی را به‌عنوان منابع غذایی خود انتخاب می‌کنند و این انتخاب‌ها در مقاطع مختلف و در یک بازه زمانی، حتی در میان کلنی‌های زنبور عسل یک زنبورستان متفاوت است. به عنوان مثال، در یک نقطه زمانی، یک کلنی عمدتاً شهد و گرده را جمع‌آوری می‌کند.
بر اساس نتایج ما، زنبورهای عسل گزینشی‌تر از آنچه که تصور می‌شود، انتخاب و تنها از بخشی از گیاهان موجود استفاده می‌کنند. بنابراین، برای برآورده کردن نیازهای تغذیه‌ای خود، احتمالاً به انتخاب گسترده‌ای از گیاهان نیاز دارند تا از بین آنها گیاهان مناسب را انتخاب کنند.» این مقاله در مجله Scientific Reports منتشر شده است. دکتر هلنا ویرتا محقق دانشکده جنگلداری و کشاورزی دانشگاه هلسینکی می‌گوید: شهد منبع اصلی کربوهیدرات برای زنبورها است، در حالی که آنها پروتئین و چربی را از گرده به دست می‌آورند. در این تحقیق نمونه‌های عسل و گرده از کندوهای زنبور عسل جمع‌آوری شد. DNA از این نمونه‌ها DNA استخراج و منشا گیاهی تعیین شد.
گونه‌های گیاهی از نظر مقدار پروتئین و ترکیب اسیدهای آمینه، چربی و همچنین در کمیت و ترکیب قندهای موجود در شهد با هم تفاوت دارند. بنابراین زنبورهای عسل گیاهان خاصی را انتخاب می‌کنند که مواد مغذی مورد نیاز آنها را به خوبی تامین می‌کنند. به عنوان مثال، بر اساس DNA نمونه‌های عسل و گرده مورد استفاده در این مطالعه، زنبورها از تمشک مخصوصاً در اواسط و اواخر تابستان برای شهد استفاده می‌کنند، در حالی که اوایل تابستان هم شهد و هم گرده‌های زغال اخته و جعفری را جمع‌آوری می‌کنند.

امنیت غذایی بر اساس گرده افشانی عملکردی است
نتایج مطالعه با توجه به کاهش گزارش‌شده گرده‌افشان در سال‌های اخیر موضوع مهمی است. زنبورهای عسل گرده افشان‌های مهمی به خصوص برای گیاهان زراعی هستند، اما آنها همچنین گرده افشان‌های مهمی برای گیاهان وحشی هستند. بنابراین درک اینکه کدام گیاهان برای تغذیه زنبور عسل از نظر تغذیه‌ای، مهم است تا مطمئن شویم گلهای مناسبی در طول تابستان در دسترس آنها قرار دارد.
در این مطالعه ما زنبورهای عسل مدیریت شده را مورد مطالعه قرار دادیم، بنابراین نتایج ما به ویژه در مورد گرده افشانی گونه‌های گیاهی اعمال می‌شود، که هم بر کیفیت و هم کمیت محصول تاثیر می‌گذارد. برای اطمینان از امنیت غذایی، از جمله انواع گیاهان با ارزش غذایی بالا، باید این یافته‌های جدید را در نظر بگیریم.

دیدگاهتان را بنویسید