آخرین خبرها, اخبار, گالری زنبورداران پیشرو, مقالات, مقالات نشریه

سرگذشت لورنزو لانگستروت

لانگستروت

اشاره:
شاید برای شما جالب باشد که بدانید کندوهایی که اکنون استفاده از آنها معمول شده حاصل تفکر چه کسی بوده است. کندوهایی که گفته می‌شود حدود لانگستروت75 درصد کندوهای امروزی از نوع لانگستروت است.
اینکه چرا به این شیوه زنبورداری می‌کنیم، حاصل ایده‌های کششی بوده که به صورت کاملا اتفاقی دست به خلاقیت و نوآوری در صنعت زنبورداری زد و منشاء تحولات زیادی در این پهنه شد.
لورنزو لانگستروت (Lorenzo Langstroth) حدود 2 قرن پیش کندوهایی را به زنبورداران معرفی کرد که ویژگی‌هایی چون قابلیت مشاهده بهتر زنبور عسل، کنترل بیماری‌ها و برداشت بهتر عسل و… را فراهم آورد سرگذشت او را بخوانید.

 

 

لورنزو لانگستروت (Lorenzo Langstroth) در روز کریسمس سال 1810 در فیلادلفیا به دنیا آمد. (فیلادلفیا پنجمین شهر بزرگ و پرجمعیت ایالات متحده آمریکاست این شهر دومین شهر بزرگ ساحل شرقی آمریکا بعد از نیویورک و شهر مهم ایالت پنسیلوانیا می‌باشد).
لورنزو یکی از 8 فرزند خانواده بود. او در فیلادلفیا دوره کودکی و نوجوانی خود را در این شهر گذراند تا زمان رسیدن به سن دانشگاه. لانگستروت از بچگی به مورچه‌ها و حشرات علاقه نشان می‌داد و بیشتر اوقات با آنها بازی می‌کرد. لورنزو حس کنجکاوی زیادی برای این بازی به خرج می‌داد.
وی در سال 1827 در دانشگاه ییل Yale تحصیل کرد. چهار سال بعد وی از کالج Divinity در سال 1831 در رشته الهیات فارغ التحصیل شد.
او در دوران تحصیل حشرات را فراموش کرد و از دنیای آنها فاصله گرفت. پس از فارغ التحصیلی در نیوهاون (New Haven) اقامت گزید و به عنوان معلم در آموزش و پرورش مشغول بکار شد. سپس در ماه مه 1836 به عنوان کشیش در آندوور ایالت ماسوچوست اداره کلیسا را برعهده گرفت. لانگستروت 7 سال در این سمت مشغول بکار بود.
در سال 1838 مشاهده یک لانه زنبوری در یک کره بزرگ شیشه‌ای روی میز کار یکی از دوستانش حس کنجکاوی دوران کودکی او را احیاء کرد. همین مشاهد کافی بود تا حس کودکی او دوباره زنده شود آن روز با دو کلنی زنبور عسل به خانه بازگشت. از آن به بعد لانگستروت خود را وقف نگهداری و مطالعه زنبور عسل کرد.
به دلیل بیماری جدی که در طول تمام عمرش همراه او بود، از شغلش استعفا داد. در طول بیست سال پس از آن، لانگستروت شغل‌های زیادی را به عنوان معلمی، مدیر مدرسه و کشیش کلیساها تجربه کرد. در ماسوچوست وی مدیر آکادمی ابوت در آندور و مدیر دبیرستان دخترانه بود. سپس به فیلادلفیا بازگشت و در آنجا مدیر مدرسه‌ای شد که به تربیت دختران نوجوان می‌پرداخت.
در حالی که زندگی کاری و فعالیت‌های لانگستروت تغییراتی را تجربه می‌کرد زندگی شخصی او نیز دچار تحولاتی شد. لانگستروت با خانمی به نام آن تاکر در ماسوچوست آشنا شد و در 22 آگوست 1836 با او ازدواج کرد.
همسر او «آن تاکر» همسری فداکار و دوست داشتنی بود که می‌توانست تمامی مشکلات ناشی از زندگی و بیمارش که به شدت از آن رنج می‌برد، حمایت کند.
لانگستروت از همسرش تاکر سه فرزند به نام‌های جیمز، آنا و هریت داشت. لانگستروت از دوران کشیشی علاقه و انسی با زنبورهای عسل داشت و در مدرسه در فیلادلفیا شروع به آزمایشات متعدد روی زنبورهای عسل کرد. تجربیات و تحقیقات او منجر به ابداع کندوی قاب متحرک شد. او این کندو (اختراع) را ثبت کرد و کتابی با عنوان کندوی لانگستروت و زنبوران عسل نوشت. این موفقیت در سال 1852 و 1853 به وقوع پیوست.
لانگستروت به همراه مادر، همسر و فرزندان خود در سال 1858 به آکسفورد اوهایو نقل مکان کردند. در طول مدت حضور او در آکسفورد وی و پسرش در تکثیر زنبورهای عسل ایتالیایی فعالیت داشتند. لانگستروت هزاران ملکه را از طریق پست به سراسر جهان ارسال می‌کرد.
همسر لانگستروت در سال 1873 درگذشت و در قبرستان آکسفورد در نزدیکی مادرش که اوایل همان سال درگذشته بود به خاک سپرده شد.
پس از حدود سی سال اقامت در آکسفورد لانگستروت در سال 1887 تصمیم می‌گیرد که به دیتون اوهایو نقل مکان کند و با دخترش زندگی کند.
وقتی در دیتون، اوهایو بود بسیار تنها شده بود و علاقه‌ای به زنبورهای عسل نداشت. وی در 6 اکتبر 1895 درست زمانی که دوباره در یک کلیسای محلی مشغول تبلیغ بود، در سن هشتاد و پنج سالگی درگذشت، لورنزولانگستروت در قبرستان (Dayton`s Woodland) به خاک سپرده شد و در آنجا سنگ قبر وی به عنوان پدر زنبورداری آمریکا مشخص شده است. همچنان آمریکایی‌ها با ساخت مجسمه او با نشان تاریخی اوهایو و آکسفورد و ثبت او در فهرست ملی و اماکن تاریخی همچنین نشان تاریخی ملی یاد او را گرامی می‌دارند.
روی سنگ قبر او نوشته است لانگستروت که در اینجا متولد شده است با اختراع کندوی متحرک دارای حق ثبت اختراع و کتاب راهنمای کندوی زنبوران عسل (The Hive and The Honey-Bee) انقلابی در صنعت زنبورداری ایجاد کرد. امروزه هردو اثر او مورد استفاده است. نوآوریهای او باعث پیشرفت گرده‌افشانی و تولید عسل در سراسر جهان شد.

* نگاهی به فعالیت‌های لانگستروت در زنبورداری


لانگستروت پس از انتقال خانواده‌اش به فیلادلفیا در سال 1848، یک زنبورستان در 2 هکتار باغ در فیلادلفیا غربی ایجاد کرد. او که بیشتر وقتش را با زنبوران عسل سپری می‌کرد. خود را به طور جدی درگیر علم و دانش زنبورداری ساخت. وی درگیر چالش توسعه کندوها بود که باعث علمی‌تر شدن زنبورداری شود. همواره این دغدغه ذهنی را داشت که زنبورداری را از آنچه در آن زمان وجود داشت سهل‌تر کند. در سال 1851 لانگستروت یک کندوی قاب متحرک ابداع کرد که به او کنترل بی‌سابقه‌ای بر لانه زنبورها می‌داد.
در یک بعدازظهر که از زنبورستان که حدود 2 مایل با خانه‌اش فاصله داشت در حال تامل و فکر کردن در مورد زنبورها بود که ایده تقریبا بدیعی در استفاده از همان فضای زنبورهای عسل به ذهنم خطور کرد و در یک لحظه قاب‌های متحرک معلق که در فاصله مناسبی از یکدیگر و محفظه حاوی قاب‌ها نگهداری می‌شود، به وجود آمد و به سختی از حس شادی جلوی فریادهایش را گرفت.
فضای زنبور عسل که لانگستروت به آن اشاره دارد یک فاصله 8/3 اینچی است که فضای کافی برای پرواز زنبور عسل به اندازه کافی باریک است که آن را با بره موم پر نمی‌کند. لانگستروت با استفاده از «Leaf Hive» از زنبوردار سوئیسی فرانسیس هوبر با اجرای مفهوم فضای زنبور عسل خود بین قاب‌ها این امکان را برای زنبورداران فراهم کرد که قاب‌ها را از بین ببرند و بدون از بین بردن شانها و آسیب رساندن به زنبورها قاب‌ها را بازرسی کنند.
لانگستروت به کمک هنری بورکین که در صنایع چوبی هنر داشت یک کندوی چوبی با قاب‌های متحرک ساخت. وی پس از ثبت اختراع کندوی خود در 5 اکتبر 1852، کندوی چوبی خود را که توسط «پورکین» ساخته شده بود این ابتکار را به زنبورداران در سراسر ایالات متحده فروخت.
کندوی لانگستروت کنترل بی سابقه‌ای بر کلنیهای زنبور عسل به زنبورداران داد آنها اکنون بدون آسیب به شانها زنبورها را بازدید می‌کنند، سلامتی کلنی خود را بررسی، تولید عسل را افزایش و استخراج عسل بهتر و به سادگی انجام می‌شود. در ضمن تعداد بیشتری زنبور عسل پس از فصل برداشت سالم باقی می‌مانند.

زنبورداران تشویق به سرمایه‌گذاری در زنبورداریها بزرگ می‌شوند

لانگستروت
ساموئل واگنر ناشر روزنامه و علاقمند به زنبورداری لانگستروت را تشویق کرد که کتابی در مورد کندوی جدید و سیستم مدیریت کندوی خود بنویسید. لانگستروت که به دلیل سردرد شدید (احتمالا میگرن) نیمی از سال می‌توانست کار کند. در ماسوچوست به نگارش کتاب پرداخت (Langstrothon the Hive and The Honey-Bee) این کتاب در سال 1853 منتشر شد و توصیه‌های عملی بی‌نظیری در مورد مدیریت زنبورها ارائه کرد.
سادگی کندوی لانگستروت کپی کردن آن را آسان کرده است و به سرعت زنبورداران در سراسر جهان ساخته او را علی‌رغم تلاش لونزو برای عدم نقض حق ثبت اختراع، اصلاحاتی نیز روی آن اعمال کردند.
در دهه 1850 لانگستروت و ساموئل واگز درباره نیاز زنبورداران آمریکایی به یک نشریه تخصصی حرفه‌ای مطابق آنچه که در اروپا منتشر می‌شود، بحث کردند. در سال 1861 ساموئل واگز (دوست لانگستروت) اولین شماره مجله آمریکایی Bee Jurnal را منتشر کرد که لانگستروت ستون اصلی (سرمقاله) آن را نوشت. پس از آن انتشار «بی ژورنال» در خلال جنگ داخلی آمریکا به حالت تعلیق درآمد. اما در سال 1866 از سر گرفته شد. برای سه دهه بعد، لانگستروت به طور منظم یک شرکت را مدیریت می‌کرد.
کندوی لانگستروت به سرعت و بدون وقفه در دنیا کپی و توسط زنبورداران و تولیدکنندگان تغییراتی می‌یافت که به تولید عسل تجاری و صنایع بزرگ گرده افشانی زنبور عسل کمک شایانی کرد.
در دهه 1880 اکثر زنبورداران آمریکایی از نوعی کندوی لانگستروت (کپی و تغییر یافته آن) استفاده می‌کردند. لانگستروت پس از 6 سال زندگی با خواهرش در گرینفیلد در سال 1858 خانواده خود را دوباره دور هم جمع کرد و به آکسفورد، اوهایو رفت. در آنجا در ادامه مبارزه با بیماری او وقتش را به تحقیق درباره زنبورداری، نوشتن مقاله و بازی شطرنج صرف می‌کرد.
در سال 1863 لانگستروت به عنوان اولین آمریکایی واردکننده زنبور عسل ایتالیایی (Apis Mellifera Ligstica) شد که زنبورهای ملکه آن را به همراه پسرش به زنبورداران سراسر ایالات متحده آمریکا می‌فروخت (امروزه زنبور عسل ایتالیایی محبو‌ب‌ترین زنبور عسل تجاری در آمریکای شمالی است).
در سال 1874 لانگستروت از زنبورداری کناره‌گیری کرد. او در سال 1895 هنگام سخنرانی در کلیسای Presbyterian way Avonue در دیتون Dayton اوهایو جایی که با دخترش زندگی می‌کرد درگذشت.

دیدگاهتان را بنویسید