آخرین خبرها, اخبار, اعلانات مهم

شیوه‌های زنبورداری خوب / قسمت اول

شیوه‌های زنبورداری خوب / قسمت اول

سازمان فائو به کمک اتحادیه بین المللی زنبورداران جهان (اپی موندیا) شیوه‌هایی برای زنبورداری با اهداف نیل به توسعه پایدار بدون فقر، کار شایسته و رشد اقتصادی تدوین کرده که در کشورهای مورد نظر پیگیری و اجرا می‌شود. برخی از این شیوه‌ها را به اختصار آورده‌ایم، خوب است این توصیه‌ها را برای دست یابی به زنبورداری خوب مدنظر قرار دهید.

1- بکارگیری شیوه‌های مدیریت با هدف پیشگیری از بیماریها و تولید محصولات با کیفیت بالا.

– محیط استقرار کلنی‌ها را به خوبی بررسی و ارزیابی کنید. کلنی‌ها نمی‌بایست در زمین مرطوب و در معرض باد سرد باشد، زنبورستان از منابع آلودگی مانند زراعت‌های که امکان سمپاشی دارد، دور نگه داشته شود. بررسی وضعیت سلامتی تامین کنندگان لوازم و تجهیزات زنبورداری به ویژه شهد، گرده و خوراک و مکمل‌های زنبور عسل. بررسی صحت نوزادان، ملکه و جمعیت کلنی. بچه دهی را کنترل و بچه کندو مجهول را به زنبورستان وارد نکنید.

2- رعایت قوانین قرنطینه‌ای برای معرفی ملکه‌های جدید حتما سلامت کلنی‌های تولیدکنندگان را بررسی و ارزیابی کنید.

3- هر کندو یک شناسنامه و شماره قابل تشخیص برای تدوین یک پیشینه مستند برای ارزیابی و قضاوت (تصمیم درست) داشته باشد. بررسی منظم وضعیت سلامت کلنی‌ها در طول سال. از بکارگیری شان‌های قدیمی پرهیز کنید. بازدیدهای طولانی نداشته باشید. در شرایط آب و هوای نامساعد از وارسی کلنی‌ها خودداری کنید.

ادامه دارد…

 

دیدگاهتان را بنویسید