آخرین خبرها, عسل های شاخص ایران, مقالات نشریه

عسل‌های تک گل

Bee ژل رویال

برخی عسل‌ها به صورت تک گل تولید و عرضه می‌شود، مثل عسل آویشن یا گون. برخی مصرف کنندگان که اطلاع چندانی از نحوه فعالیت زنبور عسل ندارند این پرسش اساسی را پیش روی خود دارند که آیا امکان تولید و برداشت عسل تک گل در طبیعت وجود دارد؟ چگونه ممکن است زنبور عسل مثلا فقط روی گل مرکبات کار کند؟ در پاسخ باید گفت که این موضوع امکان پذیر است. وظیفه اصلی زنبور عسل گرده افشانی گیاهان می‌باشد و نتیجه آن زاد آوری و باروری گیاهان است، که حاصل آن تشکیل تخم، بذر و محصولات کشاورزی است.
گرده افشانی فرایندی مهم در چرخه تولید مثل گیاهان دانه دار است که به انتقال دانه‌های گرده از پرچم یک گل که عضو نر گیاه است به روی کلاله مادگی همان گل یا گل دیگری از همان گونه گیاه گفته می‌شود.

گرده افشانی

نتیجه گرده افشانی بالا بردن شانس ایجاد تنوع در مواد ژنتیکی فرزندان است. زنبور عسل گرده را با انجام گرده افشانی به عنوان منبع پروتئین برای پرورش نوزادان خود جمع آوری و به کندو حمل می‌کند و شهد گلها که در شهددان است نیز به عنوان مواد کربوهیدرات (منبع انرژی) در اختیارش قرار می‌گیرد که گفته می‌شود جایزه عملیات گرده افشانی است. زنبور عسل شهد جمع‌آوری شده را ذخیره و بعد با تغلیظ و افزودن آنزیم‌های مختلف مانند دیاستاز توسط زنبور به عسل تبدیل می‌شود. بنابراین چون زنبور عسل وظیفه گرده افشانی را پیش از همه این وظایف برعهده دارد ناچار است که برای تلقیح و زادآوری گلهای مشابه یک گونه را ملاقات کند؛ چون تنها اندام جنسی یک گونه می‌تواند گونه مشابه را بارور کند.
زمانی که یک گونه گیاهی در وسعت قابل قبول و به وفور باشد، امکان تهیه عسل تک گل برای زنبورداران وجود دارد. به طور معمول عسلی که بیش از 50 درصد آن مربوط به یک گونه گیاهی است می‌توان آن را به عنوان عسل تک گل استحصال و عرضه کرد. مانند عسل مرکبات، عسل گون، عسل آویشن، عسل کنار و….
بنابراین تولید عسل تک گل زمانی که انبوهی از گل یک نوع گیاه وجود داشته باشد اصلا چیز غیر منطقی و غیر واقعی نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.