اخبار, اعلانات مهم

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی مطرح کرد: لزوم توجه ویژه به حوزه خاک کشاورزی

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی مطرح کرد: لزوم توجه ویژه به حوزه خاک کشاورزی

معاون آب و خاک وزارت جهادکشاورزی بر لزوم توجه ویژه به حوزه خاک کشاورزی در تمام استان‌ها تاکید کرد.

صفدر نیازی در برنامه افتتاحیه دوره آموزشی روش‌های جدید مطالعات خاکشناسی و نقشه برداری خاک کشور با حضور مسئولان خاک سازمان جهاد کشاورزی استان‌ها اظهار کرد: آیین نامه اجرایی قانون حفاظت از خاک سال گذشته ابلاغ شد و تکالیفی را به عهده وزارت جهاد کشاورزی گذاشته است که اقدامات ستادی آن درحال پیگیری و انجام است.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: تهیه دستورالعمل‌های لازم، پیگیری ردیف‌های اعتباری، برگزاری دوره‌های آموزشی برای افزایش سطح آگاهی‌های کارشناسان خاک ازجمله فعالیت‌های در دست اقدام در ستاد معاونت آب و خاک است. وی افزود: مهمترین وظیفه ای که به عهده مدیریت‌های آب و خاک در استان‌ها است، جمع‌آوری داده‌های مربوط به خاک‌های کشاورزی و ارسال این داده‌ها به موسسه تحقیقات خاک و آب است.معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی مطرح کرد:  لزوم توجه ویژه به حوزه خاک کشاورزی

نیازی گفت: تشکیل و راه‌اندازی دفتر خاک در مدیریت آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان‌ها نیز تکلیف دیگری است که اکثر استان‌ها انجام داده‌اند و امیدواریم سایر استان‌ها نیز هرچه سریعتر نسبت به راه‌اندازی دفتر خاک اقدام کنند.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی ضمن تاکید بر پیگیری موافقتنامه‌های استانی برای جذب و تخصیص اعتبارات استانی در حوزه خاک، گفت: دراین خصوص با پیگیری‌های مستمر و جدی از طریق معاونت برنامه‌ریزی و اقتصادی سازمان با سازمان برنامه و بودجه استان‌ها صورت گیرد تا اعتبارات لازم به این حوزه تخصیص یابد. نیازی گفت: کمیته مطالعات راهبردی خاکشناسی کشور با حضور معاونین وزیر در ستاد وزارت تشکیل و راه‌اندازی شده است و در استان‌ها باید به ریاست معاون عمرانی استانداری، اعضای کمیته فنی و زیر بنایی استان و به دبیری سازمان جهاد کشاورزی راه‌اندازی شود.

 

وی ضمن تاکید بر ضرورت پیگیری‌های همکاران استانی برای عقد قراردادهای اجرایی حوزه خاک افزود: استان‌هایی موفق‌تر هستند که تعاملات لازم را با معاونت تولیدات گیاهی، شرکت خدمات حمایتی کشاورزی و با مشارکت کشاورزان انجام می‌دهند.

 

بنابراین گزارش، مدیرکل دفتر امور خاک کشاورزی نیز در این نشست بر ضرورت برگزاری دوره‌ه‍ای آموزشی اجرایی و کاربردی در حوزه خاک تاکید کرد.

ناصر دواتگر گفت: از نظر تعداد، خاکشناسان ایران بعد از کشور هندوستان بالاترین رتبه را در جهان به خود اختصاص داده‌اند اما اکثر کارشناسان خاک ایران در حوزه تئوریک صاحب‌نظر هستند و در اجرا کارشناسان معدودی داریم که باید دراین زمینه تقویت شوند.

به گزارش  زنبورداران پیشرو به نقل از  پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهادکشاورزی، گفتنی است؛ دوره آموزشی روش‌های جدید مطالعات خاکشناسی و نقشه‌برداری خاک کشور از تاریخ ۶ تا ۸ خرداد ماه در سالن جلسات معاونت در کرج برگزار می‌شود..

دیدگاهتان را بنویسید