آخرین خبرها, اعلانات مهم, مقالات

مواد بی اثر موجود در آفت کش‌ها ممکن است بیش از آنچه دانشمندان تصور می‌کردند برای زنبورها سمی باشند

مواد بی اثر موجود در آفت کش‌ها ممکن است بیش از آنچه دانشمندان تصور می‌کردند برای زنبورها سمی باشند

به گزارش بخش بین الملل مجله زنبورداران پیشرو به نقل از سایت Theconversation.com تحقیقی در دانشگاه کالیفرنیا انجام شده که نشان می‌دهد مواد همراه آفت کش‌ها نیز به سهم خود برای زنبورها خطرناک هستند.
زنبورها به گرده افشانی بیش از یک سوم محصولات جهان کمک می‌کنند و ارزش تخمینی ۲۳۵ تا ۵۷۷ میلیارد دلاری را به کشاورزی جهانی اختصاص می‌دهند. آنها همچنین با استرس‌های بی‌شماری از جمله پاتوژن‌ها و انگل‌ها، از دست دادن منابع غذایی و زیستگاه مناسب، آلودگی هوا و شرایط آب و هوایی شدید مواجه هستند.
یک مطالعه اخیر فشار مهم دیگری را بر روی زنبورها شناسایی کرده است: مواد «بی اثر» در آفت کش ها. تمام محصولات آفت کش در ایالات متحده حاوی مواد فعال و بی اثر هستند. مواد فعال برای کشتن یا کنترل یک حشره، علف هرز یا قارچ خاص طراحی شده اند و بر روی برچسب محصول ذکر شده اند. همه مواد دیگر شامل امولسیفایرها، حلال ها، حامل ها، پیشرانه‌های آئروسل، عطرها، رنگ‌ها و غیره – بی اثر در نظر گرفته می‌شوند.
مطالعه جدید زنبورهای عسل را در معرض دو درمان قرار داد: مواد فعال جدا شده در قارچ‌کش Pristine که برای کنترل بیماری‌های قارچی در بادام و سایر محصولات استفاده می‌شود، و کل فرمولاسیون Pristine، از جمله مواد بی‌اثر. نتایج کاملاً شگفت‌انگیز بود: کل فرمولاسیون حافظه زنبور عسل را مختل می‌کرد، در حالی که ترکیبات فعال به تنهایی چنین نبود.
این نشان می‌دهد که مواد بی‌اثر موجود در فرمول در واقع همان چیزی بودند که پریستین را برای زنبورها سمی می‌کردند. یا به این دلیل که مواد خنثی به خودی خود سمی بودند یا به این دلیل که ترکیب آنها با مواد فعال باعث سمی‌تر شدن مواد فعال می‌شد. به عنوان یک دانشمند زیست شناس که بر کاهش زنبور عسل تمرکز دارد، معتقدم که در هر صورت، این یافته‌ها پیامدهای مهمی برای تنظیم آفت کش‌ها و سلامت زنبورها دارند.

دیدگاهتان را بنویسید