آخرین خبرها, اعلانات مهم, مقالات, مقالات نشریه

کنه‌ واروا و ویروس بال تغییر شکل یافته زنبور عسل را نسبت به حشره کش‌ها حساس تر می‌کند

کنه واروا

بر اساس مطالعه‌ای که در Environmental منتشر شده است، کنترل کنه‌های Varroa، کنه‌های انگلی که از زنبورهای عسل تغذیه می‌کنند و به عنوان ناقل بیماری‌های ویروسی مانند ویروس تغییر شکل بال (DWV) عمل می‌کنند، می‌تواند به بهبود جمعیت زنبور عسل کمک کند و زنبورها را کمتر مستعد حشره‌کش‌های مضر کند.
زنبورهای عسل ممکن است مستقیماً در معرض اسپری‌های حشره‌کش سمی در مزرعه قرار گیرند یا ممکن است از زنبورهای عسل که گرده‌ها و شهد آلوده به آفت‌کش‌ها را جمع‌آوری کرده و برای تغذیه لاروها و زنبورهای جوان به کندوهایشان می‌آورند، تغذیه کنند. وجود حشره‌کش‌ها، همراه با سایر عوامل استرس‌زای محیطی در مناطق کشاورزی، می‌تواند عاملی برای از دست دادن کلنی ‌شود، موضوعی که زنبورداران از سراسر جهان در تلاش برای غلبه بر آن هستند.
یو-چنگ ژو، حشره شناس و پژوهشگر واحد تحقیقات اکوسیستم‌های گیاهی گرده افشان ARS در استون ویل، می‌سی سی پی، می‌گوید: «تحقیقات قبلی نشان داده است که چگونه مواد شیمیایی مانند آفت کش‌ها زنبورها را نسبت به کنه‌ها حساس تر می‌کنند. ما در این مطالعه می‌خواستیم ببینیم که آیا کنه‌ها و آلودگی‌های ویروسی زنبورها را نسبت به حشره‌کش‌ها حساس‌تر می‌کنند یا خیر.
محققان زنبورهای عسل را از کندوهای تیمار شده و درمان نشده با کنه جمع‌آوری کردم و بیان ژن چهار ژن ایمنی و دو ژن مرتبط با فیزیولوژی را اندازه گیری کردند. آنها همچنین حساسیت زنبورها را به پنج حشره کش نشان دادند. علاوه بر این، مرگ و میر طبیعی زنبورها طی سه فصل ثبت شد.
ژو گفت: «درمان با کنه‌ها منجر به آلودگی جزئی یا غیرقابل شناسایی کنه و DWV در کل فصل زنبور عسل شد، در حالی که کلنی‌های درمان‌نشده به‌طور قابل‌توجهی هجوم کنه‌ها و DWV را داشتند.
ژو گفت: «در کندوهای درمان نشده، افزایش آلودگی ویروس تغییر شکل بال (DWV) منجر به کاهش عملکردهای فیزیولوژیکی و مرتبط با ایمنی در زنبورهای عسل در اواخر فصل شد و زنبورها را مستعدتر نسبت به حشره کش‌ها کرد.»
به گفته ژو، کنه‌های واروآ، که به عنوان ویرانگر واروآ نیز شناخته می‌شوند، می‌توانند چربی بدن و مایعات بدن را که حاوی آنزیم‌های سم‌زدایی مهم و پروتئین‌های ایمنی در زنبورهای عسل هستند، کاهش دهند. در نتیجه، زنبورها سیستم ایمنی، سم زدایی/دفاع و سایر فرآیندهای ضروری را مختل کرده اند. همراه کردن این آسیب‌ها با قرار گرفتن در معرض حشره کش‌ها می‌تواند برای جمعیت زنبورها مضر باشد.
ژو گفت: «اختلال ایمنی، به ویژه در اواخر فصل با منابع غذایی کمتر، می‌تواند برای زنبورهای عسل چالش برانگیز باشد.»

دیدگاهتان را بنویسید