اعلانات مهم

استرالیا چگونه مانع ورود کنه واروا می‌شود؟

صادق سهوانی

بکارگیری فناوری هوش مصنوعی جدید برای محافظت از زنبورهای عسل در برابر کنه واروا

 

خبرنگار تخصصی
صادق سهوانی خبرنگار تخصصی زنبورداران پیشرو

صادق سهوانی

کشور استرالیا سلاح جدیدی برای رهگیری و مبارزه با کنه واروا بکارگرفته است تا مانعی باشد از ایجاد خسارت در کندوهای این منطقه باشد.کندوهای جدید نگهبان می‌توانند از زنبوران عسل عکاسی کرده و هرگونه ناهنجاری را تشخیص دهند. این فناوری شامل یک دوربین 360 درجه و هوش مصنوعی است. بازرسان ایمنی زیستی می‌گویند این کار تشخیص تمهیدهایی مثل کنه واروا را بسیار ساده‌تر می‌کند.این فناوری برای ورود زنبورهای جدید که با کانتینر و کشتی به استرالیا وارد می‌شود به کار گرفته شده است این فناوری در کندوهایی به رنگ بنفش قرار دارد و دوربینی درون آن کار شده است. رنگ بنفش مطلوب زنبورهاست.

این پروژه در کنار کندوهای نگهبان موجود در بندر ملبورن استرالیا جایی که ممکن است کنه واروا ویرانگر باعث خسارت به کندوی عسل شود در حال آزمایش است ورودی هر یک از کندوهای بنفش یک دوربین 360 درجه را در خود جای داده است که تصویری از هر زنبور عسل وارد شده را ثبت می‌کند.شرکت استرالیایی xailient صاحب توسعه فناوری Al که کندو برای بررسی بالقوه صدها زنبور عسل که در یک کندو را طراحی کرده، آن را به گونه‌ای ساخته که دربرابر هر تهدیدی حساس است و درصورت مشاهده ناهنجاری هشدارها را در زمان واقعی ارسال می‌کند. مدیر ارشد شرکت فناوری xailient می‌گوید: انجام این کار کاملا دشوار است و مثل آن است که در انبار کاه دنبال یک سوزن باشید.نیکی جونز یکی از مدیران زیست امنیت زنبوران عسل در استرالیا می‌گوید: این کشور تاکنون خوش شانس بوده که به دور از حمله کنه واروا بوده است اما مطمئنا این خطر نزدیک است.

تنها در سال 2018 در یک کشتی در ویکتوریا گزارش واروا داشته‌ایم ولی ما مصمم هستیم که در بندر ملبورن جلوی حمله واروا را بگیریم. نیکی جونز از مدیران موسسه امنیت زیستی کشور استرالیا، اظهار می‌دارد که کندوهای نگهبان باید هر چند روز مورد بررسی قرار بگیرند در حال حاضر کندوهای نگهبان مستقر در بنادر ویکتوریا هرچند هفته یک بار از نظر گونه‌های مهاجم بررسی می‌شوند و محققان امید دارند این فناوری کار را برای بررسی کنه واروا ساده‌تر کند. الگوریتمی که در این سیستم به کار رفته می‌تواند گونه‌های مهاجم دیگر را هم شناسایی کند. کنه واروا در سال 2000 به نیوزلند حمله کرد و باعث از بین رفتن نیمی از شرکت‌های زنبورداری در این کشور شد. اداره کشاورزی استرالیا تخمین می‌زند که این آلودگی در طی سال‌های گذشته نزدیک به 500 میلیون دلار هزینه در برداشته است. این یک موضوع مورد بحث همواره زنبورداران استرالیایی است که در صورت وقوع این حادثه (حمله واروا) چگونه با آن برخورد خواهد شد. در حال حاضر صنعت زنبور عسل استرالیا از بکارگیری مواد شیمیایی برای کنترل واروا در امان است. موم زنبورهای عسل استرالیایی به دلیل عدم استفاده از مواد شیمیایی در کندو بسیار مورد استقبال صنعت آرایشی و بهداشتی جهان است زیرا خالص‌ترین موم را عرضه می‌کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید