آخرین خبرها, اخبار, اعلانات مهم

ادامه افزایش قیمت محصولات اساسی در بازارهای جهانی

ادامه افزایش قیمت محصولات اساسی در بازارهای جهانی

افزایش قیمت محصولات اساسی در بازارهای جهانی، با وجود گرم شدن هوا و زمان برداشت برخی محصولات کشاورزی همچنان ادامه دارد.

به گزارش خبرنگار مجله زنبورداران پیشرو به نقل از خبرگزاری صداوسیما، افزایش قیمت محصولات و کالاهای اساسی در بازار‌های جهانی ادامه دارد، با اینکه هوا گرم شده و زمان برداشت برخی از محصولات کشاورزی است، اما قیمت‌ها همچنان بالاست.

رشد قیمت کالا‌های اساسی و ضروری زندگی مردم، با جنگ روسیه و اوکراین جهش یافت، اگرچه پیش از آن هم با شیوع کرونا قیمت‌ها بالا رفته بود.

روسیه و اوکراین در مجموع ۳۰ درصد تولید غلات دنیا را داشتند که صادرات از مبدا این دو کشور به کندی صورت می گیرد، صادرات از بندر دریای سیاه هم که پیشتر با میانجیگری سازمان ملل قرار بود ادامه یابد نیز به راحتی انجام نمی‌شود.

قیمت گندم در آخرین روز کاری بازار‌های جهانی ۱۶.۵ دلار در هر بوشل افزایش یافت و هر بوشل از این محصول به قیمت ۶۹۲ دلار و ۵۰ سنت معامله شد قیمت ذرت هم که به عنوان خوراک دام استفاده می‌شود با رشد ۱۰.۲۵ دلار افزایش به قیمت ۶۳۵ دلار و ۷۵ سنت در هر بوشل به فروش رفت.

جنگ روسیه و اوکراین باعث افزایش قیمت انرژی شد و هزینه‌های تولید را برای تولید کنندگان افزایش داد، کارخانه‌ها با قیمت‌های بالاتری تولید کردند و مجبور شدند قیمت‌های خود را افزایش دهند علاوه بر آن، به خاطر شوکی که به بازار وارد شد، کشور‌ها ذخایر خود را بیشتر می‌کنند و صادرات را محدود یا متوقف می‌کنند که تناسب عرضه و تقاضا را در بازار به هم زده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید