آخرین خبرها, اخبار, اعلانات مهم

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی خبر داد: راه‌اندازی باراندازهای گیاهان دارویی برای ساماندهی تولید، فرآوری و صادرات

عمار هاشمی/ مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی خبر داد: راه‌اندازی باراندازهای گیاهان دارویی برای ساماندهی تولید، فرآوری و صادرات

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی از تدوین برنامه توسعه باراندازها برای خریداری، جمع‌آوری، بسته‌بندی و انتقال اطلاعات و نیاز روز کشورهای جهان به کشاورزان و صنایع تبدیلی و تکمیلی برای تولید و انعقاد کشت قراردادی این محصولات در کشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار مجله زنبورداران پیشرو نقل از ایرنا، «حسین زینلی» افزود: این باراندازها ابتدا به صورت پایلوت (نمونه) در قطب‌های تولید گیاهان دارویی و براساس تقاضای بخش خصوصی و سپس در همه استان‌های کشور ایجاد می‌شوند.

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: راه‌اندازی باراندازهای گیاهان دارویی بیشتر در استان‌هایی همچون اصفهان، فارس، آذربایجان شرقی، تهران و کهکیلویه و بویراحمد پیش‌بینی می‌شود.

وی با بیان این که همه باراندازهای محصولات گیاهان دارویی برای تجهیز امکانات خود از طریق اعتبارات مکانیزاسیون کشاورزی حمایت می‌شوند، ابراز امیدواری کرد: با پیشنهاد ما به دولت، باراندازهای گیاهان دارویی بتوانند از کمک‌های دولتی استفاده کنند.

زینلی درباره استانداردسازی فعالیت‌های باراندازها، تصریح‌کرد: تا یک ماه آینده همه دستورالعمل لازم برای فعالیت‌های استاندارد این باراندازها با کمک مرکز توسعه مکانیزاسیون و صنایع کشاورزی آماده و به استان‌های کشور ابلاغ می‌شود.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: قرار است در باراندازها همه محصولات کشاورزی هم خریداری و هم به لحاظ غذایی و دارویی به‌طور مشخص جداسازی شود و صادرکنندگان گیاهان دارویی نیز باید محصولات مورد نیاز خود را از این مراکز خریداری کنند.

وی خاطرنشان‌کرد: تاکنون ۲ بارانداز برای گیاهان دارویی در اصفهان راه‌اندازی شده است.

زینلی بر توسعه زنجیره‌های تولید در بخش گیاهان دارویی تاکید کرد و افزود: یکی از اهداف ما، توسعه و تکمیل زنجیره ارزش در حوزه گیاهان دارویی است و در این راستا راه‌اندازی باراندازها به ساماندهی و تکمیل زنجیره ارزش این محصولات کمک می‌کند.

وی گفت: اکنون برخی از تولیدکنندگان گیاهان دارویی در مزارع کوچک در زمینه فروش محصولات خود با مشکل روبه‌رو هستند و راه‌اندازی باراندازها کمک موثری برای رفع این مساله است..

دیدگاهتان را بنویسید