آخرین خبرها

مصرف «نان و عسل» به افزایش قوای سالمندان کمک می‌کند

نان و عسل برای سالمندان

آشنایی با مواد غذایی مفید برای سالمندان از منظر طب سنتی؛

یک متخصص طب سنتی گفت: نان خوب و عسل در سنین پیری بسیار مفید است زیرا معده را از رطوبت‌ها و مواد زاید پاکسازی و برای هضم غذا آماده می‌کند, خوردن شیر جوشیده با عسل یا نبات و کمی زنجبیل برای افراد مسن مناسب است و به تقویت بدن آنها کمک می‌کند.
به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ غلامرضا کردافشاری درباره تدابیر دوران میانسالی و پیری اظهار کرد: در دوران میانسالی و نیز دوران پیری، افراد بیشتر دچار یبوست می‌شوند که علل اولیه آن می‌تواند مصرف مایعات ناکافی، کمبود تحرک فیزیکی و رژیم ناصحیح غذایی باشد.
وی افزود: یبوست به‌دنبال مصرف داروها نیز به وجود می‌آید بنابراین نرم نگه داشتن شکم در این سنین و جلوگیری از بروز یبوست با مصرف غذاهای ملیّن از جمله مهمترین تدابیر است.
این متخصص طب سنتی تصریح کرد: سالمندان به‌علل مختلفی از جمله دارودرمانی، افسردگی، کاهش حس چشایی و بویایی، سلامت نامناسب دهان و دندان، بیماریهای مزمن و سایر مشکلات فیزیکی دچار اشکال در خوردن هستند و علل اجتماعی مانند درآمد ناکافی، حمل و نقل نامناسب، تنها زندگی کردن و محدودیت در خرید و تهیه غذا نیز به این مسئله دامن می‌زند.
کردافشاری متذکر شد: سالمندان باید به مصرف غذاهای غنی از پروتئین با دانسیته انرژی بالا تشویق شوند؛ اضافه کردن آبگوشت و خامه نیز می‌تواند انرژی غذاها را بالا ببرد و آنها را برای جویدن آسان‌تر و نرم‌تر کمک کند, افراد پیر باید وعده‌های غذایی خود را تقسیم کرده و از غذاهایی که مقدار کم و کیفیت غذایی بالایی دارند مثل زرده تخم‌مرغ، آبگوشت، شیر و مانند آن استفاده کنند.
وی یادآور شد: یک الگوی خوراک سالم در سالمندی بر غذاها و نوشیدنی‌های غنی از مواد مغذی شامل شیر، گوشت، مرغ، تخم‌مرغ، لوبیا، نخود و مغز دانه‌ها، سبزیجات، میوه‌جات و غلّات کامل تأکید دارد که مواد ضروری و لازم از قبیل کلسیم، پتاسیم، فولات، روی و… را تأمین کند.
این متخصص طب سنتی خاطرنشان کرد: استفاده از نان خوب‌پخته‌شده و عسل در سنین پیری بسیار مفید است زیرا معده را از رطوبت‌ها و مواد زاید پاکسازی کرده و برای هضم غذا آماده می‌کند, خوردن شیر جوشیده با عسل یا نبات و کمی زنجبیل برای افراد مسن مناسب است؛ بهترین سبزیجات در این سن چغندر، کرفس، کاهو و تره است که با روغن زیتون پخته شده باشد اما بهتر است که آب چغندر مصرف شده و گوشت آن مصرف نشود زیرا باعث ایجاد اخلاط غلیظ و سوداوی می‌شود.

خوردن کاهو با دارچین راهی برای رفع بی‌خوابی افراد پیر

کردافشاری گفت: استفاده از کاهو به‌اضافه مقداری ادویه‌جات خوشبو و گرم مثل دارچین که از سردی کاهو بکاهند، برای برطرف کردن بی‌خوابی در پیران مؤثّر است؛ استفاده از انجیر در این سن برای جلوگیری از یبوست بسیار توصیه شده است که می‌توان آن را با آب و عسل، خیس و مصرف کرد.تهیه و تنظیم: عمار هاشمی

دیدگاهتان را بنویسید