آخرین خبرها, اخبار, اعلانات مهم

معاون وزیر جهاد کشاورزی: تولید ۲۴۱ میلیون اصله نهال در نهالستان‌های دولتی و غیردولتی کشور

 رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور از تولید ۲۴۱ میلیون اصله نهال در ۱۸۳ نهالستان دولتی و ۳۰۸ نهالستان خصوصی خبر داد و گفت: نهال‌های تولید شده شامل نهال‌های جنگلی، بیابانی، زراعت چوب و فضای سبز است.

به گزارش خبرنگار مجله زنبورداران پیشرو به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، «عباسعلی نوبخت» در جلسه طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت که به صورت وبیناری با حضور مدیران دفاتر ستادی و استانی برگزار شد، افزود: این نهال‌ها در ۱۸۳ نهالستان دولتی و ۳۰۸ نهالستان خصوصی تولید شده است.

معاون وزیر در سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری از مدیران استانی خواست جهت شفاف‌سازی در ارائه آمار و اطلاعات، کارشناسانی ویژه تعیین کنند تا راستی‌آزمایی‌های لازم نسبت به نهال‌های تولید شده و زنده‌مانی نهال‌ها انجام شود.

وی ادامه داد: مردم علاقه زیادی به درختکاری و حفظ محیط زیست و منابع طبیعی دارند و این درخواست‌های مردمی مسوولیت ما را در منابع طبیعی دوچندان می‌کند.

نوبخت درباره اهمیت حیاتی جنگل‌ها نیز بیان کرد: اگر درختی از جنگل قطع شود و جای آن حتی چند نهال کاشته شود هیچ‌گاه کارکرد آن درخت قطع شده را نخواهد داشت، بنابراین تمام تلاشمان در منابع طبیعی باید پیشگیری از قطع درختان باشد.

رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور همچنین گفت: در بازدیدی که هفته گذشته از روستای «بزمیرآباد» در شهرستان سرپل ذهاب در استان کرمانشاه داشته است، بخش قابل توجهی از خانواده‌ها در این روستا نهالستان‌های خانگی ایجاد کرده و به پرورش نهال‌های جنگلی پرداخته‌اند.

به گفته وی، روستاییان نهال‌های تولیدی خود را در عرصه کاشته و آن را آبیاری و محافظت می‌کنند که این حرکت و نقش‌آفرینی مردم منطقه ستودنی است.

نوبخت همچنین تصریح کرد: کلیه اقدامات مردمی در زمینه ایجاد نهالستان‌های خانگی و فرآیند تولید نهال از سوی جوانان روستا بزمیرآباد مستندسازی شده و در اپلیکیشنی که ایجاد کرده‌اند قابل دسترسی برای همگان است.

رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشورر در خاتمه از روابط عمومی‌ها خواست با تهیه کلیپ، وضعیت پیشرفت نهالستان‌های منابع طبیعی را قبل، حین و بعد از انجام کار را در صدا و سیما به تصویر بکشانند تا افکار عمومی از اقدامات انجام شده در زمینه تولید سالانه ۲۵۰ میلیون اصله نهال مطلع شوند.

بر اساس این گزارش، در این جلسه مدیران کل منابع طبیعی جنوب کرمان، بوشهر و استان گلستان گزارشی از نحوه عملکرد خود را در زمینه فرایند تولید نهال در نهالستان‌های استان مربوطه ارائه کردند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید