آخرین خبرها, اخبار, اعلانات مهم, عسل درمانی

شعار امسال روز جهانی زنبور عسل؛ زنبور عسل و جوانان

نقش اساسی زنبورها و سایر گرده افشان ها در کشاورزی

امسال روز جهانی زنبوران عسل (20 ماه می) 31 اردیبهشت ماه 1403 از سوی سازمان  فائو به نام زنبور عسل و جوانان نامگذاری شده است.

زنبورها و سایر گرده افشان‌ها برای حفظ کشاورزی و تنوع زیستی در سراسر جهان ضروری‌اند. بیش از 20 هزار گونه زنبور عسل و گرده افشان‌های وحشی مختلف، آنها با چالش‌های ناشی از فعالیت‌های انسانی مانند از دست دادن زیستگا‌ه‌ها، استفاده از آفت کش‌ها و تغییرات آب و هوایی مواجه هستند.

به گزارش خبرنگار بخش بین الملل مجله زنبورداران پیشرو، با توجه به نقش محوری جوانان در پرداختن به چالش‌هایی که زنبورها و سایر گرده افشان‌ها با آن مواجه‌اند، روز جهانی زنبور عسل در سال 2024 بر موضوع «زنبور عسل و جوانان» تمرکز دارد. این موضوع اهمیت مشارکت جوانان در حفظ زنبور عسل و گرده‌افشان‌ها برجسته می‌کند و آنان را به عنوان مباشران آینده محیط زیست خود می‌شناسد.

هدف از کمپین امسال افزایش آگاهی جوانان و سایر ذینفعان در مورد نقش اساسی زنبورها و سایر گرده افشان‌ها در کشاورزی، تعادل اکولوژیکی و حفظ تنوع زیستی است. با درگیر کردن جوانان در فعالیت‌های زنبورداری، ابتکارات آموزشی و تلاش‌های حمایتی، می‌توانیم الهام‌بخش نسل جدیدی از رهبران محیط‌زیست باشیم و آنها را برای ایجاد تأثیر مثبت بر جهان توانمند کنیم.

تقویت سیستم‌های کشاورزی متنوع تر و کاهش اتکا به مواد شیمیایی مضر می‌تواند گرده افشانی را افزایش دهد. این رویکرد می‌تواند کیفیت و کمیت مواد غذایی را بهبود بخشد و به نفع جمعیت انسانی و اکوسیستم باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید