آخرین خبرها, اخبار, اعلانات مهم

گزارش فائو از نقش مهم ایران در تأمین غذای جهان: رتبه‌های ۱تا ۲۰ایران در صادرات ۲۵محصول

سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی ملل متحد (فائو)

آمارهای فائو از نقش مهم ایران در تأمین مواد غذایی جهان خبر می‌دهد به‌طوری‌که ایران در صادرات ۲۵محصول کشاورزی جزو ۲۰کشور نخست جهان قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگار مجله زنبورداران به نقل از ایرنا، آمارهای سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی ملل متحد (فائو) نشان می‌دهد ایران از نقش مهمی در تأمین مواد غذایی جهان برخوردار است و در میان صادرکنندگان بزرگ محصولات غذایی در جهان قرار گرفته است.

بر اساس آمار فائو از سال ۲۰۲۱ایران در صادرات ۲۵محصول کشاورزی جزو ۲۰کشور نخست جهان قرار داشته و رتبه‌هایی از ۱تا ۲۰را در این زمینه به خود اختصاص داده است. دراین‌بین، ایران در صادرات ۱۲محصول رتبه‌های تک‌رقمی از ۱تا ۹را به خود اختصاص داده است. این در حالی است که ایران در سال ۲۰۲۱با خشکسالی مواجه بوده و تولیدات کشاورزی ایران در این سال کاهش‌یافته بود.

* ایران بزرگ‌ترین صادرکننده انجیر جهان

عنوان بزرگ‌ترین صادرکننده انجیر جهان در سال ۲۰۲۱به ایران اختصاص داشته است. ایران در این سال ۸۷۶۳تن انجیر صادر کرده است که بیش از هر کشور دیگر بوده است. دو کشور اروپایی اتریش و اسپانیا بعد از ایران و به ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم از این نظر قرار گرفته‌اند. اتریش در این سال ۷۳۷۴تن انجیر و اسپانیا ۵۴۷۲تن انجیر صادر کرده‌اند.

* رتبه دومی جهان در صادرات ۳محصول به ایران اختصاص دارد

رتبه دومی صادرات سه محصول پسته، کشمش و بادمجان در سال ۲۰۲۱نیز متعلق به ایران بوده است. ایران پس از آمریکا دومین صادرکننده پسته جهان بوده و بیش از ۱۳۶هزار تن پسته در این سال صادر کرده است. آمریکا با صادرات ۲۲۱هزارتنی در رتبه اول و ترکیه با ۲۳هزار تن در رتبه سوم قرار داشته‌اند. ایران همچنین ۱۰۶هزار تن کشمش صادر کرده و پس از ترکیه در رتبه دوم صادرات این محصول قرار گرفته است. ترکیه در این سال ۲۵۷هزار تن کشمش صادر کرده است. آمریکا با صادرات ۷۷هزارتنی، یک پله پایین‌تر از ایران، در رتبه سوم قرار گرفته است. اسپانیا در سال ۲۰۲۱بالغ بر ۱۶۸هزار تن بادمجان صادر کرده و بزرگ‌ترین صادرکننده این محصول شناخته شده است. ایران بافاصله کمی و با صادرات ۱۶۵هزارتنی در رتبه دوم قرار گرفته است. مکزیک نیز با صادرات ۸۹هزارتنی سومین صادرکننده بزرگ بادمجان بوده است.

* ایران رتبه چهارمی صادرات خرما در جهان

ایران در صادرات محصول مهم خرما نیز جایگاه مهمی در جهان دارد. ایران در سال ۲۰۲۱بیش از ۲۴۵هزار تن خرما صادر کرده که تنها از صادرات سه کشور کمتر بوده است. عربستان با صادرات ۳۱۸هزارتنی در رتبه نخست از این نظر قرار داشته و عراق و امارات دوم و سوم شده‌اند.

* رتبه ایران در صادرات خیار ۵، کیوی و پیاز ۶

رتبه پنجمی صادرات خیار نیز به ایران اختصاص دارد. ایران ۱۶۶هزار تن خیار در سال ۲۰۲۱صادر کرده است که تنها از صادرات چهار کشور کمتر بوده است. مکزیک با صادرات ۸۴۰هزارتنی خیار در تبه نخست جهان قرار داشته است. ایران در صادرات کیوی و پیاز رتبه ششم جهان را دارد. ایران بیش از ۶۹هزار تن کیوی در سال ۲۰۲۱صادر کرده است. نیوزیلند با صادرات ۸۵هزارتنی در رتبه نخست جهان قرار داشته است.

هلند با صادرات ۱.۶۹میلیون‌تنی بزرگ‌ترین صادرکننده پیاز در جهان بوده است و ایران نیز با صادرات ۳۷۲هزارتنی به‌عنوان ششمین صادرکننده بزرگ این محصول شناخته شده است.

* ایران هشتمین صادرکننده بزرگ گوجه‌فرنگی

رتبه هفتم صادرات کاهو و رتبه هشتم صادرات گوجه‌فرنگی نیز به ایران اختصاص داشته است. ایران در این سال بیش از ۶۵هزار تن کاهو و ۲.۹میلیون تن گوجه‌فرنگی صادر کرده است. اسپانیا با صادرات ۸۶۴هزارتنی بزرگ‌ترین صادرکننده کاهو و مکزیک با صادرات ۱۹میلیون‌تنی بزرگ‌ترین صادرکننده گوجه‌فرنگی بوده‌اند.

* رتبه دهمی ایران در صادرات مغز بادام، سیب‌زمینی و کدو

ایران در صادرات سه محصول مغز بادام، سیب‌زمینی و کدو در رتبه دهم جهان قرار گرفته است. آمریکا بزرگ‌ترین صادرکننده مغز بادام بوده است و ایران با صادرات ۸۴۱۶تنی در رتبه دهم قرار داشته است. فرانسه در صادرات سیب‌زمینی با صادرات ۲.۴میلیون‌تنی رتبه نخست جهان را داشته و ایران نیز ۳۵۰هزار تن از این محصول را صادر کرده است. ایران همچنین بیش از ۳۴هزار تن کدو صادر کرده است. مکزیک با صادرات ۵۴۸هزارتنی در رتبه نخست قرار داشته است.

* رتبه ۱۱کلم و ملون در اختیار ایران

کلم و ملون دو محصولی بوده‌اند که ایران رتبه یازدهم را در صادرات آن‌ها کسب کرده است. ایران ۶۹هزار تن کلم در سال ۲۰۲۱صادر کرده است. چین با صادرات ۹۰۴هزارتنی رتبه نخست جهان را از این نظر به خود اختصاص داده است. ملون نیز یکی دیگر از محصولات به‌اصطلاح آب بر است که ایران با صادرات ۴۸هزارتنی در رتبه یازدهم جهان از این نظر قرار گرفته است. اسپانیا بیش از ۸برابر ایران ملون صادر کرده و در رتبه نخست جهان از این نظر قرار گرفته است. هلند و آمریکا رتبه‌های پنجم و ششم جهان را در صادرات این محصول داشته‌اند.

* ایران رتبه ۱۲صادرات سیب درختی

جایگاه دوازدهمین صادرکننده بزرگ سیب درختی به ایران اختصاص دارد. ایران ۱۸۱هزار تن سیب در سال ۲۰۲۱صادر کرده است. چین با صادرات ۱.۰۷میلیون‌تنی رتبه نخست جهان را به خود اختصاص داده است.

رتبه سیزدهم سیر سبز و فلفل سبز نیز متعلق به ایران بوده است. ایران ۵۷۵۸تن سیر سبز و ۴۴۷۲۰تن فلفل سبز در سال ۲۰۲۱صادر کرده است. چین با صادرات ۱.۹میلیون‌تنی سیر سبز در رتبه نخست صادرات این محصول قرار داشته است.

* ایران در صادرات گردو رتبه ۱۵جهان

رتبه چهاردهم صادرات هویج و زردآلو خشک در سال ۲۰۲۱متعلق به ایران بوده است. ایران ۶۷هزار تن هویج و ۸۵۸تن زردآلو خشک صادر کرده است. ایران در صادرات گردو نیز جزو بیست کشور نخست جهان بوده و با صادرات ۲۱۳۰تنی به‌عنوان پانزدهمین صادرکننده بزرگ این محصول شناخته شده است. آمریکا با صادرات ۱۱۶هزارتنی بزرگ‌ترین صادرکننده گردو جهان بوده است. به گزارش خبرنگار مجله زنبورداران پیشرو به نقل از ایرنا، ارزن و به نیز دو محصول دیگری هستند که ایران از نظر صادرات آن‌ها در میان بیست کشور نخست جهان قرار داشته است. صادرات ارزن ایران ۲۴۷۷هزار تن اعلام شده و ایران شانزدهمین صادرکننده بزرگ این محصول در جهان شناخته شده است. صادرات به ایران نیز ۱۲۴تن بوده و ایران در صادرات این محصول رتبه ۲۰را به خود اختصاص داده است..

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید