اعلانات مهم, مقالات, مقالات نشریه

همایش آموزشی 2 روزه زنبور عسل با موفقیت برگزار شد

همایش آموزشی تخصصی زنبور عسل در مدت 2 روز 20 و 21 بهمن ماه سال جاری با حضور جمع کثری از زنبورداران و بهره‌برداران حوزه زنبور عسل، شرکت‌های تولید کننده وسازنده لوازم و تجهیزات، خوراک و مکمل‌های غذایی زنبور عسل در تهران مجموعه فرهنگی ورزشی تلاش با موفقیت برگزار شد.

این همایش به همت شرکت زنبورداران پیشرو با همکاری انجمن زنبور عسل ایران، سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان البرز، دپارتمان عسل باشگاه غذا و خوراک شناسی سازمان یونسکو با حضور بیش از 200 زنبوردار از سراسر کشور برگزار گردید.

در این همایش 6 تن از اساتید و کارشناسان فرهیخته رشته زنبور عسل مباحث خود را در زمینه‌های گوناگون ارائه کردند. در روز نخست مهندس پیرایرانی پژوهشگر و نویسنده کتب زنبورداری درباره تغذیه زنبور عسل و اصول و مبانی پرورش زنبور عسل توضیحات مفصلی ارائه کرد.

در نوبت بعدازظهر دکتر مرادی موضوع میکروبیولوژی و دستگاه گوارش زنبور عسل را تبیین کرد.

مهندس غفوری کارشناس ارشد رشته زنبور عسل دو مبحث کنترل مایت واروا و بیماری نوزماسرانه را برای زنبورداران تشریح کرد.

در روز دوم دکتر شهداد دکترای برق و مخابرات درخصوص اپلیکیشن تخصصی مدیریت زنبورستان توضیح داد و چگونگی هوشمند سازی کلنی‌ها با بهره‌گیری از اینترنت اشیاء را تشریح کرد.

مهندس مزدک به روش کارشناس ارشد رشته زنبور عسل و مدیر دپارتمان عسل باشگاه غذا و خوراک شناسی یونسکو ایراد سخن کرد و ضمن برشمردن اهداف عالیه سازمان یونسکو به تشریح اهداف دپارتمان عسل پرداخت و اهمیت فرهنگ‌سازی برای افزایش سرانه مصرف عسل را مورد تاکید قرار داد و گفت: دپارتمان عسل آمادگی دریافت ایده‌ها و نظرات زنبورداران برای ارتقاء سطح کیفی محصولات زنبور عسل را دارد.

دکتر محمد عراقی متخصص ژنتیک زنبور عسل بحث بهگزینی در زنبورستانها را بیان کرد.

در نوبت بعدازظهر روز دوم دکتر ناصر تاج‌آبادی پژوهشگر مروج ارشد زنبور عسل نقش پروبیوتیک‌ها در تغذیه زنبور عسل و نکات کلیدی در تولید ژل رویال را مطرح کرد. مهندس رفاهی کارشناس ارشد گیاه‌شناسی ارزیابی کیفیت گرده گیاهان برای زنبور عسل را به تفکیک برای زنبورداران روشن کرد.

این همایش روزهای 20 و 21 بهمن ماه 1400 با حضور کارشناسان، زنبورداران پیشکسوت و جوانان علاقمند از 31 استان کشور، مدیران وصاحبان صنایع بسته‌بندی عسل حضور گرم و پرشوری را تجربه کرد.

خوشبختانه این همایش که به صورت حضوری برگزار شد با استقبال خوب زنبورداران مواجه شد و در حالی که طی دو سال اخیر همایشی با این وسعت و توان برگزار نشده بود اقبال و شور و هیجان خاصی در دو روز برگزاری حکم‌فرما بود.

شایان ذکر است پس از هر جلسه تدریس پرسش زنبورداران توسط اساتید پاسخ داده می‌شد و در پایان دوره نیز مدرک معتبر سازمان نظام مهندسی و کشاورزی به حاضران اعطا خواهد شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید