اخبار

تلفات بیش از 45 درصد در زنبورهای عسل ایالات متحده آمریکا

صادق سهوانی - خبرنگار تخصصی
صادق سهوانی- سردبیر و خبرنگار تخصصی

طبق نتایج اولیه پانزدهمین نظرسنجی سالانه سراسری که توسط سازمان غیرانتفاعی Bee Informed Partnership (BIP) انجام شد، زنبورداران در سراسر ایالات متحده 45.5درصد از کلنی‌های زنبور عسل خود را از آوریل 2020 تا آوریل 2021 از دست دادند. این زیان‌ها دومین نرخ زیان دهی است که از زمان آغاز آماربرداری در سال 2006 ثبت کرده است.

نرخ بالای تلفات ناشی از افزایش تلفات تابستان و زمستان امسال بود، بدون اینکه پیشرفت واضحی در جهت بهبود برای زنبورداران و کلنی‌های آنها مشاهده شود. BIP امیدوار است از نتایج نظرسنجی برای درک بهتر چگونگی تلفات کلنی توسط زنبورداران استفاده کند و برای کاهش تلفات در فصول آینده کارهای عملیاتی صورت دارد.

ناتالی اشتاینهاور، هماهنگ کننده علمی BIP و محقق بخش حشره شناسی دانشگاه مریلند، می‌گوید: «نتایج بررسی امسال نشان می‌دهد که تلفات کلنی‌ها هنوز بالاست. همه زنبورداران با شدت یکسان تحت تأثیر قرار نمی‌گیرند.

تعداد اخیر کلنی‌های زنبور عسل در ایالات متحده علیرغم تلفات بالا نسبتاً پایدار است، اما دلیل آن این است که زنبورداران زمان و تلاش زیادی را صرف افزایش اندازه عملیات خود می‌کنند تا تلفات خود را کاهش دهند.”

عملیات گرده افشانی زنبور عسل برای تولید کشاورزی در ایالات متحده ضروری است و هر ساله 15 میلیارد دلار محصولات غذایی را گرده افشانی می‌کند. کلنی‌های زنبور عسل برای گرده افشانی محصولات کشاورزی مهم مانند بادام، زغال اخته و سیب در سراسر کشور جابه جا می‌شوند. به حداقل رساندن تلفات آنها و اطمینان از سلامت کلنی‌های تجاری برای تولید و عرضه مواد غذایی بسیار مهم است.

جفری ویلیامز، استادیار حشره‌شناسی در دانشگاه آبرن می‌گوید: «زنبورداران از همه نوع، سالانه تعداد زیادی از کلنی‌های خود را از دست می‌دهند، که بار سنگینی را بر دوش بسیاری از آن‌ها قرار می‌دهد تا در زمان رویدادهای گرده‌افشانی بزرگ مانند بادام کالیفرنیا، آن‌ها را جبران کنند.

سید عمار الهاشمی

در سال گذشته تلفات زمستانی 32.2 درصد گزارش شد که 9.6 واحد بیشتر از سال گذشته و 3.9 واحد بیشتر از میانگین بررسی است. تلفات تابستان امسال با 31.1 درصد از بالاترین میزان گزارش شده است که 0.9 درصد کمتر از سال گذشته است، اما 8.6 واحد بالاتر از میانگین نظرسنجی است.

امسال، 3347 زنبوردار که 192384 کلنی در سراسر کشور را مدیریت می‌کنند به این نظرسنجی پاسخ دادند که حدود 7 درصد از 2.71 میلیون کلنی اداره شده کشور را تشکیل می‌دهد. این تلاش کمک می‌کند و علت تداوم تلفات زیاد را شناسایی کنیم.

در حالی که کنه‌های واروآ انگلی همچنان یک مسئله اصلی برای زنبورداران است، مدیریت ملکه ممکن است عاملی باشد که می‌تواند منجر به تغییر در تلفات کلونی فصلی شود.

ویلیامز توضیح می‌دهد: زنبورستان قبل از رویدادهای گرده افشانی بزرگ به یک ملکه سالم و کاملاً کارآمد نیاز دارد تا مولد باشد. نگاه اولیه به داده‌های نظرسنجی نشان می‌دهد که زنبورداران تجاری تقریباً همیشه در طول تابستان ملکه‌های قدیمی را با ملکه‌های جدید جایگزین می‌کنند، در حالی که فقط نیمی از زنبورداران نیمه حرفه ای حیاط خلوت این کار را انجام می‌دهند. BIP تأکید می‌کند که عدم بهبود تلفات، خواستار توجه و تلاش بیشتر برای یافتن راه حل، به ویژه در مورد کنه‌های واروآ است. بررسی تلفات سالانه BIP همچنان بخش مهمی از مستندسازی داده‌های لازم برای هدایت تحقیقات آینده، توصیه‌های بهترین شیوه مدیریت و حمایت از سلامت زنبور عسل است.

البته زنبورداران نیز به حمایت نیاز دارند. ما باید محیط‌هایی را بازآفرینی کنیم که برای زنبورهای سالم زنبورهای بومی یا دیگر گرده‌افشان‌های وحشی مفید باشد.»

به قلم صادق سهوانی

دیدگاهتان را بنویسید