آخرین خبرها, اخبار, اعلانات مهم

معاون امور جنگل سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور: تولید یک میلیارد نهال جنگلی در کشور برنامه‌ریزی شد

معاون امور جنگل سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور گفت: کاشت یک میلیارد اصله نهال در نقاط مختلف کشور طی بازه زمانی چهار ساله برنامه‌ریزی شده که این اقدام از سال آتی آغاز می‌شود.

نقی شعبانیان در آیین تکریم و معارفه سرپرست منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی اظهار کرد: کاشت این میزان نهال جنگلی در عرصه‌های مختلف از سال آینده آغاز می‌شود و امسال زیر ساخت‌های لازم آن در حال آماده شدن است.

وی افزود: توان استان‌های مختلف در زمینه تامین زیرساخت‌ها و تولید نهال‌های مورد نیاز بررسی و ارزیابی شد و طرح آن نوشته شده است.

شعبانیان با بیان اینکه تکلیف هر استان برای تولید و کاشت نهال مشخص است ادامه داد: طرح بزرگ کاشت یک میلیارد درخت در چهار سال، اقدام بزرگی است که کشور در دست اجرا دارد، البته کشورهای مختلف در این باره اقدامات بزرگی انجام داده اند.

وی با بیان اینکه کاشت یک تریلیون نهال تا سال ۲۰۳۰ در جهان برنامه ریزی شده است، عنوان کرد: کشورهای پاکستان، عربستان و ترکیه گام‌های بزرگی در این زمینه برداشته اند، برخی کشورها که مکان و فضا برای کاشت نهال ندارند این برنامه‌ها را در سایر کشورها اجرایی می‌کنند.

معاون امور جنگل سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور تصریح کرد: عربستان کاشت ۵۰ میلیارد درخت تا ۲۰۳۰ را هدف‌گذاری کرده است که ۱۰ میلیارد در عرصه خود و باقی خارج از مرزهای این کشور کاشته می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بر اساس آمارهای ارائه شده، میزان تولید کربن در کشور بالا است گفت: میزان تولید کربن باید با اجرای طرح‌های مختلف کاهش یافته و میزان ترسیب کربن افزایش یابد، در این زمینه برای کشورهای توسعه یافته اهرم‌های جریمه منظور شده است.

شعبانیان خاطرنشان کرد: ایران در رتبه هفتم تولید کربن در میان کشورهای دنیا قرار دارد و این در حالی است که ما در رتبه ۴۲ کشورهای دنیا در زمینه ترسیب کربن قرار داریم.

به گزارش خبرنگار مجله زنبورداران پیشرو به نقل از ایرنا، در این آیین علی اسدی به عنوان سرپرست منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی معرفی شد

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید