آخرین خبرها, اعلانات مهم, مقالات نشریه

80 درصد محصولات غذایی در زنجیره تامین مواد غذایی به گرده افشانی وابسته است

دکتر جوز پودگرسک

دکتر جوز پودگرسک (Dr. Jozepodgrsek) وزیر کشاورزی، جنگلداری و غذا کشور اسلوونی؛

 جایزه زنبور عسل  طلایی همانند جایزه صلح نوبل از این پس به مبتکران زیست سالم زنبور عسل اهدا خواهد شد

دکتر جوز پودگرسک
دکتر جوز پودگرسک (Dr. Jozepodgrsek)

به گزارش خبرنگار بخش بین الملل مجله زنبورداران پیشرو، دکتر جوز پودگرسک Dr. Jozepodgrsek گفت: هر ساله روز جهانی زنبور به ما این فرصت را می‌دهد تا به یاد زنبوران و زنبورداری همچنین گرده افشانهای وحشی باشیم. بدون شک این روز شاخص خوبی برای پایش وضعیت حفاظت از محیط زیست نیز هست. در اسلوونی اکنون به فضای توسعه یافته کنونی برای زنبورداری افتخار می‌کنیم.

تاکنون 4 سال خوب و پر بار (روز جهانی زنبور عسل) داشته‌ایم. ما در جامعه جهانی هم اثری مثبت گذاشته‌ایم از همه دیپلمات‌ها و وابستگان کنسولگیری‌ها هم که در این مسیر تلاش کرده‌اند تشکر می‌کنم.

یکی از کارهای مهم تبیین «جایزه زنبور عسل طلایی» همانند جایزه صلح نوبل در جهان است. این یک جایزه بین المللی است که مایلیم آن را به افرادی بدهیم که بهترین، بیشترین و مهمترین کارها را در مدت یکسال برای حفاظت، شناسایی و ارتقاء وضعیت و انجام تحقیقات برای زنبورها انجام می‌دهند، اهدا کنیم.

اهدا جایزه هر سال به موضوعی متفاوت داده می‌شود تا در کانون توجه قرار گیرد. امیدواریم جایزه فرآیند تحقیقات را دامن بزند. این جایزه را رئیس جمهور کشور اسلوونی در روز جهانی زنبور عسل اعطا می‌کند که شامل یک جایزه مالی و یک مجسمه با طراحی بسیار زیبا که هر ساله در 20 می‌ارائه می‌شود. اولین جایزه می‌تواند امسال در نیمه دوم دسامبر 2021 (آذر و دی 1400) اهدا شود. این جایزه می‌تواند فرصت خوبی دیگری برای تبلیغ اسلوونی باشد.

اسلوونی اگرچه یک کشور کوچک است اما تمام تلاش خود را می‌کند تا صدای خود را به جهانیان برساند. ما جزء اولین کشورهایی بودیم که استفاده از نئونیکو تینوئیدها را ممنوع کردیم.

در کشورهای در حال توسعه این یک شاخص برای از بین بردن گرسنگی و افزایش درآمد است. به گونه‌ای که مردم به بقای خود، امنیت غذایی و اقتصاد توجه بیشتری شود.

وی افزود: آکادمی زنبورداری اسلوونی به منظور گسترش دانش در زمینه پرورش زنبور عسل به مناطقی که دانش کافی ندارند، تاسیس شد. چنین مناطقی به ویژه کشورهای در حال توسعه را شامل می‌شود.

امیدواریم در دوره‌ای که یک اسلوونیایی رئیس شورای اتحادیه اروپا است برای غلبه بر تقلبات و شناسایی منشاء عسل تلاش ‌کنیم.

تهیه گزارش: صادق سهوانی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید