اخبار, اعلانات مهم, گالری زنبورداران پیشرو

پوشش خبری وبینار بین المللی سلامت زنبورعسل (6 اسفند 1399)

وبینار بین المللی سلامت زنبورعسل

به گزارش خبرنگار مجله زنبورداران پیشرو، هم اکنون وبینار انجمن زنبور عسل کشور اسلوونی در حال برگزاری است. معرفی نحوه آموزشها به ویژه آموزش کودکان با عسل و زنبورداری همچنین برگزاری صبحانه عسلی در حال تشریح است. اهداف انجمن برپایه آموزش قشرهای مردم و زنبورداران می‌باشد.

به گزارش خبرنگار مجله زنبورداران پیشرو، انجمن زنبورداران اسلوونی در روز جهانی زنبور عسل با انتشار بروشور، کتاب، ویدیو و مدیاهای مختلف سعی در ترویج این روز و معطوف‌ ساختن نگاه جهانیان به اهمیت گرده افشانی این حشره دارد.

پیتر کازموس رئیس انجمن اسلوونی در سخنان گفت که از سال 2005 تاکنون فعالیت‌های این انجمن موجب رشد صنعت توریسم در کشور اسلوونی شده و این روند همچنان ادامه دارد. وی بیان داشت این انجمن 8 متخصص کارآزموده و 20 مشاور فنی دارد.

خانم دکتر آریانا از اعضای آکادمی اسلوونی گفت تولید ملکه از 13 هزار فروند به 42 هزار فروند رسیده و شمار زنبورداران از 7 هزار نفر به 11 هزار نفر فرا رویده است. بنابراین صنعت زنبورداری اسلوونی علاوه بر تعداد بر کیفیت هم افزوده است.

به گزارش خبرنگار مجله زنبورداران پیشرو، دکتر سوئیت از مرکز NVI درخصوص پایش بیماریها و تلفات زمستانگذرانی و سرزنی به کلنی های زنبور عسل در جهت کنترل بیماریها در حال تشریح وضعیت و کارهای این مرکز است.

دکتر سوئیت گفت در این مرکز 9 نفر دامپزشک به طور دائم کارهای خدمات رسانی به زنبورداران را انجام می دهند و زنبورداران امکان گرفتن مشاوره و ارزیابی بیماری را توسط این افراد دارد.دکتر سوئیس گفت دامپزشکان و دانشجویان جوان و در این مرکز آموزش می بینند تا بتوانند سلامت زنبور عسل را در آینده پایین کنند.

وبینار بین‌المللی زنبور عسل کشور اسلوونی هم اکنون با حضور پیترکازموس رئیس انجمن زنبورداران اسلوونی، دکتر آریانا عضو اکادمی جهان، دکتر سوئیت از مرکز ان.وی.آی و کریستیانا رادی سفیر کشور اسلوونی در جمهوری اسلامی ایران در حال برگزاری است.

دکتر سوئیت در دوران شیروع کرونا باید بیش از پیش مراقب سلامت زنبورهای عسل باشیم، در این زمینه کنترل بیماریها رعایت پروتکل‌ها و دقت نظر در داروهای مورد استفاده بسیار مد نظر است.
دکتر سوئیت گفت علیرغم تمام موفقیت‌ها و دستاوردهای که داشتیم کماکان نتوانسته‌ایم میزان مایت واروا را در زمستان کنترل کنیم و این موضوع چالش بزرگی پیش روی ماست.

محمود رمضانی از زنبورداران ایرانی پرسید شرایط کارنیکا برای اقلیم ایران چگونه است که پیتر کازموس در پاسخ گفت کارنیکا برای اروپا و کشورهای اسکانیداوی مناسب است ولی من اطلاع دقیقی از ایران ندارم ولی بازهم به عوامل دیگری بستگی دارد.

دکتر پیتر کازموس رئیس انجمن زنبورداران اسلوونی در پاسخ به پرسش دکتر عرب درباره زنبورداری بدون دارو اظهار داشت توصیه استفاده از داروها بنابرسطح آلودگی انجام می شود و همواره تاکید بر مبارزه با داروهای ارگانیک همانند اسید اگزالیک است که 2 تا 3 بار در سال استفاده شود اگر قرار باشد داروی شیمیایی استفاده شود حتما تاکید بر آن است از داروهای ثبت شده و شناسنامه‌دار بهره گرفته شود.

خانم دکتر سوئیت در پاسخ به سوال مهندس اخوان پرسید که به تازگی در شمال کشور به طور جدی درگیر با بیماری نوزما سرانه هستیم آیا شما برای کنترل این بیماری توصیه‌ای دارید وی در پاسخ گفت: ما در کشورمان تجربه ای چنین بیماری را نداریم و اغلب تلفات به دلیل شرایط بد آب و هوایی است.

دکتر پگاه ولی زاده پرسید برای این تعداد زنبوردار چه تعداد پرورش دهنده ملکه در کشور اسلوونی وجود دارد دکتر پیتر کازموس در پاسخ گفت: ما برای تولید 42 هزار ملکه 15 نفر پرورش ملکه در کشور فعال هستند.

دکتر دادگستر با طرح پرسشی به این مضمون که ما مراکز تحقیقاتی در کشور برای کنترل بیماریها و افزایش سلامت زنبوران عسل نداریم به نظر شما در این بین چه کارهای باید صورت گیرد. دکتر پیتر کازموس در پاسخ وی گفت: برای سلامت زنبور عسل و کنترل بیماریها باید یک برنامه جامع ملی براساس تجربیات زنبورداران و شرایط آب و هوایی تدوین شود. بدون این برنامه و مراکز علمی تحقیقاتی پیشبرد سلامت زنبوران عسل باتوجه به چالشهای پیش‌رو دشوار است.

خبر آخر و جمع بندی کلی:
وبینار بین المللی سلامت زنبورعسل با هدف گسترش تبادلات دانش و تجربه علمی بین مراکز علمی و تجربیات ارزنده انجمن زنبورداران کشور اسلوونی توسط سفارت جمهوری اسلوونی در ایران (سرکار خانم کریستیانا رادی، سفیر محترم کشور اسلوونی) با زنبورداران و فعالان عرصه زنبورداری کشورمان ترتیب داده شده و این گام نخست آن بود.
خوشبختانه کارشناسان و اساتید ایرانی در این وبینار حضوری فعال داشته و با طرح پرسش‌های مناسب سطح آگاهی و دانش خود را به رخ کشیدند.
مجله زنبورداران پیشرو ضمن انعکاس آنلاین این رخداد لازم می داند از تعامل شایسته سفارت جمهوری اسلوونی و به ویژه سفیر محترم برای ایجاد این ارتباط تقدیر و تشکر نماید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید