اخبار, اعلانات مهم, مقالات, مقالات نشریه

جایزه جهانی زنبور عسل طلایی 20 می‌‌2022 اهدا می‌شود

سید عمار هاشمی

 

وزارت زراعت، جنگل‌داری و خواربار کشور اسلوونی برای شناسایی نامزدهای جایزه زنبور عسل طلایی سال 2021 در ماه جولای از شهروندان، اشخاص حقوقی و سایر سازمانها جهت معرفی شاخص‌های این حرفه فراخوانی در ماه جولای 2021 داده بود. به گزارش خبرنگار مجله زنبورداران پیشرو به نقل سایت www.worldbeeday.org جایزه زنبورعسل طلایی با هدف حمایت از نوآوری، پژوهش‌ها و فعالیت‌های خلاقانه در مسیر حفظ و ارتقاء سلامت زنبور عسل از بین تمامی افراد، اشخاص حقوقی و موسسات اهدا می‌شود که سهم مهمی در حفاظت و افزایش آگاهی در مورد اهمیت زنبورها و سایر گرده افشانها در سراسر جهان داشته‌اند در عین حال این تلاش‌ها و فعالیت‌ها را تشویق می‌کند.

منتخب جایزه، توسط کمیته ویژه‌ای که بدین منظور مسئولیت دارد انتخاب شده و جایزه را از رئیس جمهور کشور اسلوونی دریافت می‌کند. همه درخواست‌ها ارسال شده توسط کمیته مسئولیت‌دار ارزیابی شده و نهایتا زنبور عسل طلایی همچون یک نوبل علمی به فرد یا گروه منتخب اهدا می‌شود.

نظر به اینکه سال 2022 رئیس شورای اتحادیه اروپا از کشور اسلوونی است و همزمان با پنجمین سالگرد تصمیم مجمع عمومی سازمان ملل برای اعلام عمومی 20 می‌به عنوان روز جهانی زنبور عسل می‌باشد، این جایزه در ماه می‌(اردیبهشت ماه 1401) روز جهانی زنبور عسل اهدا خواهد شد.

پیش از این تصمیم بر آن بود که این جایزه در ماه دسامبر اهدا شود. مسئولان اسلوونی امیدوارند درخواست‌های جهانی به این کمیته واصل شود.، کشور اسلوونی با تدارک جایزه زنبور عسل طلایی تلاش می‌کند در جامعه جهانی خود را به عنوان کشوری سبز، سالم و نوآور در زمینه زنبورداری معرفی کند. شایان ذکر است جایزه زنبور عسل طلایی برای نخستین بار سال گذشته توسط کشور اسلوونی طرح‌ریزی شد که اولین دوره آن در سال بعد به منتخب اهدا خواهد شد.

عمار هاشمی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید